Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

Wypoczynek z obroną cywilną w tle

Wakacje to szczególna okazja by spędzić ten czas inaczej. Tegoroczne półkolonie z Gminy Kościan przebiegały w ramach powiatowego programu „Wakacje na sportowo dla dzieci i młodzieży” i pod tytułem „Ciekawy wypoczynek z obroną cywilną”. Zorganizowały je Gmina Kościan i Zespół Szkół w Starym Luboszu, z pomocą sołectwa Widziszewa i Czarkowa, w celu upowszechniania aktywnej formy wypoczynku, udziału 45 dzieci z Widziszewa, Czarkowa, Kiełczewa i Starego Lubosza w szkoleniu i ćwiczeniach z tematyki obrony cywilnej, bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. Zajęcia wakacyjne odbywały się w formie wycieczek połączonych ze szkoleniem i ćwiczeniami w terenie. Pierwszy dzień kościańska grupa spędziła w Racocie. Zwiedziła tamtejszą Stadninę Koni, uczestniczyła w jeździe konno-wierzchem i grupami w przejażdżce bryczką. W Turwi zwiedziła Pałac Chłapowskich i Stację Badawczą PAN, gdzie o obiektach tych opowiadał dr Zdzisław Bernacki. Następnie w przypałacowym parku odbyły się zajęcia szkoleniowo-ćwiczebne na torze drużynowego wieloboju sportowo-obronnego, które oceniali wychowawcy półkolonii. Uczestnicy z poszczególnych drużyn rywalizowali w konkurencjach z: ubierania odzieży ochronnej, wykonania masażu serca, zakładania indywidualnych środków ochrony dróg oddechowych, unieruchomienia kończyny górnej czy pozycji bocznej ustalonej. Jeszcze tego dnia kolonijna grupa spotkała się z Zastępcą Wójta Gminy Kościan - Mirosławem Dudą, który życzył młodzieży miłych i bezpiecznych wakacji, podkreślając, że nawet podczas wypoczynku i zabawy bezpieczeństwo jest najważniejsze.  Wręczył najlepszym drużynom nagrody za rywalizację w wieloboju sportowo-obronnym. Po południu grupa dotarła do Cichowa, gdzie plażowała na kąpielisku oraz grała w gry i zabawy.

Program półkolonii polegał na codziennych wyjazdach. Pobyt w następnych dniach w parku edukacji i rozrywki Deli Park w Trzebawiu oraz w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Chalinie pozostał uczestnikom w pamięci. Spotkanie w Urzędzie Gminy Kościan z Wójtem - Andrzejem Przybyłą miało określoną specyfikę. Dzieci obejrzały film o kościańskiej gminie, wysłuchali informacji czym zajmuje się gmina i zadawali wiele pytań włodarzowi gminy o jej przyszłość. Po wyjściu z Urzędu Gminy młodzież odwiedziła Ośrodek Wypoczynkowy w Nowym Dębcu, spędzając czas na placu zabaw, kąpieli w jeziorze, grach w piłkę siatkową.  Kolejny dzień półkolonii miał miejsce w Poznaniu. Film w Multikinie oraz zwiedzanie Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Uczestnicy podzieleni na dwie grupy, przeszli krótkie szkolenie na temat zadań centrum i tematyki prawidłowej formy zgłoszeń określonych zdarzenia i znajomości numerów alarmowych. Zwiedzili cały kompleks i stanowiska gdzie przyjmowane są zgłoszenia na telefony alarmowe. Podczas drogi powrotnej instruktor do spraw obrony cywilnej podsumowała przebieg półkolonii. Skierowała podziękowania dla współorganizatorów, wychowawców, dzieci i ich rodziców. Szczególnie dziękowała Gminnej Komisji Rozwiazywania Problemów Alkoholowych i Powiatowi Kościańskiemu za wsparcie finansowe. Podziękowanie skierowała także dla Sołtysa Widziszewa - Justyny Mocek i firmy „Andex|” z Widziszewa i wszystkim którzy pomagali zorganizować półkolonie 2018.

Inspektor ds. obronnych i obrony cywilnej Gminy Kościan