Agnieszka, Teodor, Czesław

Wymiana polsko-niemiecka w Racocie

Wymiana polsko-niemiecka  – 26 lat partnerstwa szkół:
Gimnazjum w Racocie – Comenius Schule Duisburg

Po raz kolejnyspotkali się uczniowie polsko – niemieccy czyli młodzież naszej szkoły z niemiecką grupą z zaprzyjaźnionej szkoły Comenius-Schule z Duisburga.Spotkanie partnerskich szkół odbyło się w tym roku w dniach 23.04.-30.04.

Opiekę nad uczniami sprawowały po stronie niemieckiej nauczycielki: Anna Giuffrida i Dagmar Kewitz, po stronie polskiej: Monika Ratajczak, Jolanta Samulska.

Celem tego spotkania, jak i poprzednich, było zarówno poznanie tradycji, kultury i zabytków Wielkopolski, jak i możliwość nawiązania i zacieśnienia więzi przyjaźni pomiędzy młodzieżą polską i niemiecką. Ważnym celem była też komunikacja językowa pomiędzy uczestnikami programu.
Spotkanie odbyło się zgodnie z zaplanowanym programem.

Uczniowie wzięli udział w zajęciach dydaktyczno-sportowych, zwiedzili Poznań, Leszno, wybrali się z wizytą do Wójta Gminy Kościan. Ponadto przyłączyli się do akcji sprzątania letniska w Nowym Dębcu, podczas której został nakręcony krótki filmik pod hasłem #2gether4more, w ramach kampanii ogłoszonej przez Polsko Niemiecką Współpracę Młodzieży (PNWM) z okazji ćwierćwiecza powstania tej międzynarodowej organizacji.

Wszystkie oczekiwania zarówno grupy niemieckiej, jak i polskiej zostały spełnione. Młodzież włączyła się w realizację programu oraz  spędziła miło czas dzięki serdecznej atmosferze w domach polskich rodzin. Gimnazjaliści z Racotu czekają już z niecierpliwością na wyjazd do Duisburga, który odbędzie się w przyszłym roku.

Należy dodać , że wymianę od  wielu, wielu lat wspiera finansowo Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży, Gmina Kościan, a także polskie rodziny, które przez kilka dni goszczą przyjaciół z Nadrenii Północnej – Westfalii.