Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Wławie z nową stacją

Zakończyła się kolejna inwestycja gminna polegająca na rozbudowie stacji uzdatniania wody we Wławiu. I część zadania polegała na przebudowie budynku stacji uzdatniania wody, zamontowaniu urządzeń technologicznych stacji oraz 3 zbiorników retencyjnych, a także wybudowanie międzyobiektowej sieci rurociągowo-kanalizacyjnej o wartości 2.143.863,37 zł brutto. Etap II obejmował zagospodarowanie terenu poprzez wybudowanie dróg i chodników oraz zaprojektowanie zieleni za cenę 131.245,56 zł brutto. Etap III to ogrodzenie terenu stacji o wartości 48.466,22 zł brutto. Wykonawcą wszystkich zadań było Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe PRO-MET s.j. z Koźmina Wielkopolskiego. Dzięki tej inwestycji będzie możliwość podania 450 m3 dobrej jakości wody, odciążenie w przyszłości stacji uzdatniania wody w Katarzyninie i wyłączenia wyeksploatowanej stacji w Nowym Dębcu, a także zmianę regulaminu wykorzystania wody bezzwrotnie zużytej (możliwość instalowania liczników do podlewania ogródków). Gmina Kościan uzyskała dofinasowanie na to zadanie w wysokości 1.470.000 zł w formie pożyczki umarzalnej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Kwota umorzenia pożyczki to 10 %, którą Gmina Kościan przeznaczy na kolejne zadania proekologiczne. (md)