Marek, Jarosław, Wasyl

Wiosenne Biegi Przełajowe Racot 2016

Kolejny raz hipodrom Stadniny Koni w Racocie gościł w sobotę 9 kwietnia 2016 roku uczestników Wiosennych Biegów Przełajowych połączonych z Inauguracją Dni Olimpijczyka. Dla młodzieży przygotowano i oznakowano trasy biegowe, zabezpieczono służby medyczne i techniczne, poczęstunek oraz nagrody dla uczestników zawodów, przygotowano jak zwykle ceremoniał olimpijski.

Z tej okazji imprezę zaszczycili swoją obecnością m.in. olimpijczycy: wioślarz – Grzegorz Nowak, szermierz Sławomir Mocek, a także samorządowcy, m.in. Michał Jurga – Burmistrz Miasta Kościana, Jan Szczepaniak – Przewodniczący Rady Gminy Kościan. Apel Olimpijski odczytała uczennica Gimnazjum w Racocie – Wiktoria Itkowiak, tegoroczna laureatka Powiatowego Konkursu Recytatorskiego o tematyce olimpijskiej. Symboliczny ogień olimpijski wniósł na stadion dwukrotny złoty medalista olimpijski w wioślarstwie – Tomasz Kucharski.

W imprezie wzięło udział niemal 800 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów. Całość zawodów zakończył wspólny bieg zaproszonych gości, olimpijczyków oraz młodzieży na dystansie 800 m. Najlepsi w poszczególnych kategoriach otrzymali medale, dyplomy i nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy ufundowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu poprzez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego oraz poczęstunek w formie drożdżówki i napoju, a także brali udział w losowaniu nagród specjalnych, tj. rowerów ufundowanych przez Przewodniczącego Rady Gminy Kościan – Jana Szczepaniaka i Przewodniczącego Rady Powiatu Kościańskiego – Pawła Buksalewicza.

Organizatorem zawodów był Szkolny Klub Sportowy Jantar Racot przy pomocy Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Racocie oraz Ochotniczych Straży Pożarnych w Racocie i Spytkówkach, IV Pułku Przeciwlotniczego w Czerwieńsku i Stadniny Koni w Racocie. Impreza uzyskała ponadto wsparcie finansowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Starostwa Powiatowego w Kościanie, Gminy Kościan poprzez Ośrodek Sportu i Rekreacji, a także sponsorów. (md)