Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Zaktualizuj Internet Explorer bądź zainstaluj inną przeglądarkę.

Wpis został dodany do czytelni.Zamknij komunikat

Wpis usunięty.Zamknij komunikat

Dodaj wpis do czytelni.
Usuń z czytelni.
you tube
thumbnail
19
kwietnia
piątek
Adolf, Leon, Tymon
Budżet
System Elektronicznej
Skrzynki Podawczej
EBOK Wodociągi
Czujniki stanu powietrza
CZYTELNIA
kod

Wakacyjny wypoczynek młodzieży ze Starego Lubosza

Wakacje to czas wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Dorośli spędzają je razem z dziećmi lub osobno. W  dniach od 3-7 sierpnia 2015 roku Starostwo Powiatowe  ,Wójt Gminy Kościan ,sołtys i klub seniora ”Bursztyn” z Starego Lubosza  realizowali program wakacyjny dla dzieci z wsi Stary Lubosz. Pomoc niezwykłą  w realizacji programu dołożyli-instruktor obrony cywilnej i zarazem wychowawca tej grupy Bożena Szczawik-Musiał, przewodnicząca klubu seniora ”Bursztyn”-Dorota Jurga, nauczycielka-wychowawca –Alicja Kempińska. Pomagały niezwykle przy realizacji programu członkinie miejscowego klubu seniora, pomagali rodzice. Pięciodniowy program  wakacje na sportowo dla dzieci i młodzieży był połączony z przekazem szkoleniowym o obronie cywilnej i zarządzaniu kryzysowym. Wakacyjny wypoczynek już nie pierwszy raz organizowany był z działem obrony cywilnej Gminy Kościan. Atrakcja programowa jest ciekawa ,stąd i zainteresowanie dzieci też. Ponad 70 dzieci zapisało się do uczestnictwa ,by wypoczywać  podczas wakacji  inaczej, i z obrona cywilną. Nie przy telewizorze, czy komputerze.  Pierwszy dzień  rozpoczynał się  rajdem rowerowym  na trasie Stary Lubosz ,Racot i okolice. Zwiedzanie  terenu racockiego, pałacu, ścieżki edukacyjnej było ciekawe .Tutaj pani instruktor obrony cywilnej omówiła, co tak właściwie posiada pałac  z działu obrony cywilnej. Po co zarządcy pałacu posiadają –plan ochrony zabytków,co jest ważne w tym planie. Kolarze wakacyjni na czele z Jędrkiem i grupą rowerową dotarli do Euforii –racockiej restauracji  by ją  zwiedzić, czy się posilić .Przejazd rowerowy odbył się  bezpiecznie. Po przyjeździe przy starej szkole, w Starym Luboszu, grupa zaliczyła  wakacyjny test z obrony cywilnej. Poczęstunek i losowanie upominków odbyło się sprawnie.

Drugi dzień urlopowicze spędzili na wycieczce . Tuż przed wyjazdem p. Dorota Jurga –przewodnicząca klubu seniora ”Bursztyn” powitała grupę. Przedstawiła cel wyjazdu, przedstawiła wychowawców, instruktora obrony cywilnej, gości. Pojechali do Uzarzewa, by zwiedzić Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie. Podczas podróży, ponad dwie godziny grupa wysłuchiwała przekazu szkoleniowego z tematyki obrony cywilnej, zarządzania kryzysowego.Przekaz szkoleniowy był prowadzony, utrzymując aktywność myślową uczestników. Przykładem mogą być pytania tj,: jak uważacie co to jest obrona cywilna ,określ ją własnymi słowami;co to jest alarmowanie i czym alarmujemy wieś Stary Lubosz; co to jest ewakuacja. Kontunuując dalej- powiedzcie mi jakie przeżyliście zdarzenia-zagrożenia. Do niemal, każdego z pytań, uczestnicy wypowiadali się własnymi myślami. Tuż po ich wypowiedziach, pani instruktor obrony cywilnej rozwiązywane pytania wyjaśniała szczegółowiej. Prawidłowe odpowiedzi z forum o obronie cywilnej czy zarządzaniu kryzysowym były przez organizatorów nagradzane upominkami rzeczowymi. Pobyt na terenie parku w Uzarzewie i zwiedzanie muzeum zajęło wakacyjnej grupie nieomal 3 godziny. Poczęstunek odbył się sprawnie systemem zorganizowanym.

Trzeci dzień miał miejsce na terenie miejscowej szkoły. Rozpoczął się od alarmowania, które wykonali strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Na zaproszenie organizatorów przybyli, przed szkołę na miejscowy plac w Starym Luboszu; strażackim samochodem wyjazdowym-tym co wyjeżdżają do akcji ratowniczych. Strażacy, omawiali młodzieży zadania i sprzęt jaki posiada na wyposażeniu samochód strażacki, po co funkcjonuje straż i jakie ma zadania. Omówili także rodzaje gaśnic i sposób posługiwania się gaśnicą. Odważne dzieci, demonstrowały gaśnicą jak nią się posługiwać. Miały możliwość przećwiczyć, jak posługiwać się prądownica przy puszczaniu wody na pożar. Zawody sprawnościowe tego dnia miały miejsce w sali sportowej tutejszej szkoły. Tor sprawnościowy z elementami do wykonania zadań tj.:-ubioru odzieży ochronnej, siodełka ratowniczego, masażu serca, unieruchomienia kończyny górnej, ubierania indywidualnych - górnych środków dróg oddechowych; skoki na jednej nodze omówiła pani instruktor ds. obrony cywilnej. Sędzią głównym toru była pani Dorota, komentatorem p. Bożena. Ponad 10 drużyn rywalizowało bardzo zawzięcie. Wyróżnienia otrzymały wszystkie drużyny. Tuż po zawodach sprawnościowych, miał mecz w piłkę nożną. Dwie drużyny mieszane dziewcząt i chłopców stanęły do rywalizacji o prym najlepszych. Drużyna Kajetana przegrała wysokim wynikiem. Mecz ten rozgrywano dla rekreacji. Nie wolno było mocno kopać piłki lecz myśleć i grać.Prowadząca często to przypominała drużynom. Były nawet kary za silne strzały. Tego typu gra zespołowa była super zabawą sportową. Poczęstunek miał miejsce przy szkole.             

Czwarty wakacyjny dzień rozpoczęła  p. Bożena Szczawik-Musiał –instruktor ds. OC –wychowawca. Grupa bardzo serdecznie powitała wykładowcę z Polskiego Czerwonego Krzyża oraz z krwiolecznictwa pana Bogusława Kostyka. Ciekawie opowiadał młodzieży co to jest Polski Czerwony Krzyż, jak organizacja ta powstawała i do czego ona służy. Mówił też o krwiolecznictwie. Pokazywał dzieciom legitymacje i odznaczenia, które posiada za działalność w PCK. Należy wspomnieć, że pan Bogusław Kostyk oddał ponad 100 litrów krwi dla innych ludzi, którzy jej potrzebowali. Stąd kierujemy ogromny szacunek za taką postawę Polaka dla krwiodawstwa. Bombonierą w kształcie serca podziękowano wykładowcy w imieniu organizatorów, za ciekawy przekaz szkoleniowy dla młodzieży.  Zawody sportowe tego dnia miały miejsce w sali tutejszej szkoły- gra dwóch drużyn w ringo była nowością. Mecz w piłkę nożną dwóch drużyn zakończył się remisem. Poczęstunek był smaczny. Losowanie upominków przeprowadziła pani Alicja-nauczycielka,wychowawca grupy .

Wakacyjny, piąty dzień przebiegł szybko. Rankiem miał miejsce marsz ulicami Starego Lubosza. Grupa  lasem przemaszerowała w kierunku Nowego Lubosza. W drodze powrotnej rozdzieliła się na dwie grupy . Na metę dotarły grupy w normowanym czasie. Tuż po marszu odbył się konkurs –test pisemny z obrony cywilnej. Jednej młodzieży się bardzo chciało opisywać odpowiedzi na pytania, które były wcześniej omówione przez p.Instruktor ds. OC, innej nie co słabiej. Mecz w piłkę nożną, w sali przebiegł sprawnie. Loteria upominków według listy obecności przebiegła szybko. Poczęstunek odbył się sprawnie. Podsumowania i podziękowania kierowała p. Bożena Szczawik-Musiał-instruktor-wychowawca dla organizatorów i uczestników. Podkreślała, iż trudno się rozstać nam, życzyła grupie bezpiecznych wakacji.

Uczestnicy otrzymali podczas realizacji programu wakacyjnego, foldery z obrony cywilnej i ulotki o upałach – jak się zachować, rodzaje broni, itd.

Dorota Jurga z Klubu Seniora ”Bursztyn” podziękowała pani Bożenie Szczawik-Musiał-instruktorowi obrony cywilnej, pani Alicji Kempińskiej- nauczycielce i  wszystkim którzy pomogli przygotować i zrealizować program wakacyjny dla naszych dzieci.

 

Instruktor ds. obrony cywilnej

/-/mgr Bożena Szczawik-Musiał

Mobilnie
kod
Przeglądaj naszą stronę na wszystkich
urządzeniach mobilnych.
Kwiecień
2024
p w s c p s n
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30