Jerzy, Wojciech

Wakacyjna aktywność z obroną cywilną

Wakacyjny wyjazd rozpoczął się od spotkania w sali Urzędu Gminy, z Wójtem Andrzejem Przybyłą, który powitał grupę i przybliżył tematykę funkcjonowania Urzędu. Wspólnie z grupą wyszczególnił zadania jakie załatwia się w Urzędzie. W ramach kampanii prewencyjnej ”Czad i Ogień. Obudź Czujność” w imieniu współorganizatorów Wójt Gminy Kościan, rozlosował wśród uczestników, 5 detektorów-czujki tlenku węgla. Obdarował również młodzież słodkościami.
Każdy uczestnik wakacyjnej wycieczki w ramach profilaktyki otrzymał poradniki o grypie, sepsie i powodzi.

Wójt Gminy Kościan, Powiat  Kościański, Zespół Szkół Gminy Kościan Przedszkole i Szkoła Podstawowa oraz Klub Seniora i sołtys wsi ze Starego Lubosza przygotowali wypoczynek wakacyjny ”Ferie zimowe na sportowo dla dzieci i młodzieży”, który odbył się 7 lutego.Celem programu było spędzenie czasu wolnego poprzez sport i turystykę, a także zdobywanie umiejętności strzeleckich oraz  przybliżenie zagadnień obrony cywilnej i bezpieczeństwa.

Podczas przejazdu do Śmigla dzieci zapoznały się z tematyką obrony cywilnej tj. alarmowanie, ewakuacja, ratownictwo itd. Kościańska grupa zwiedziała Wiatraki, Koszanowo, Rynek i kolejki po czym udała się na Strzelnicę Śmigielskiego Bractwa Kurkowego, gdzie zapoznała się z bronią, a także wzięła udział w zawodach strzeleckich pod okiem sędziów wyznaczonych przez pana Tadeusza Dekerta. Zwycięzcami konkurencji strzeleckiej  zostali: Hałasowska Joanna, Wolsztyński Wojciech, Wolsztyński Mateusz, Sikora Wojciech, Weiss Dominika, Hałasowski Wojciech, Piotrowicz Nikodem, Lewandowski Bogusław, Mądry Tomasz, Lewandowski Miłosz. Wśród opiekunów najlepszy wynik strzelecki uzyskała: Dorota Wolsztyńska.

Przygotowano również drużynowy konkurs z wiedzy o obronie cywilnej. Grupy odpowiadały na pytania dotyczące m.in. pierwszej pomocy medycznej czy zarządzania kryzysowego. Wyróżnienia w konkursie otrzymali: Hałasowska Joanna, Piotrowicz Nikodem, Mueller Zuzanna, Łukaszewska Julia, Sikora Wojciech, Mądry Tomasz. Sporo wyróżnień i upominków otrzymały dzieci odpowiadające na pytania: co zrobisz gdy zauważysz leżącego na ulicy, czym alarmujemy ludność przy zagrożeniu, co to jest ewakuacja, jakie są indywidualne środki górnych dróg oddechowych i ochrony skóry, itd.Na koniec dzieci i młodzież zwiedzały strażnicę w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie pod czujnym okiem starszego kapitana Piotra Hegyi, który opowiedział o kampanii "Czad i Ogień. Obudź Czujność", a także wręczył w ramach akcji  czujkę tlenku węgla najbardziej aktywnemu uczestnikowi spotkania.