Jerzy, Wojciech

Wakacje z obroną cywilną

W dniach od 8 -12 lipca 2015 roku realizowany był program dla dzieci wakacyjnych z Kurowa. Program pod tytułem „Wakacje na sportowo dla dzieci i młodzieży z obroną cywilną”. Celem zadania było upowszechnienie aktywnego wypoczynku wśród młodzieży w okresie wakacji. Uczestnictwo w zwodach sprawnościowych z elementami wykonywania zadań związanych z obroną cywilną.

Organizatorami  programu wakacyjnego dla ponad 30-to osobowej grupy młodzieży  z Kurowa, byli: Powiat Kościański, Wójt Gminy Kościan i miejscowy sołtys wsi.

W pierwszy dzień dzieci wyjechały na wycieczkę autokarem. Instruktor ds. obrony cywilnej tuż po powitaniu uczestników, prowadziła konkurs dla dzieci z obrony cywilnej pt. Co zrobisz gdy?.Zadawała i omawiała uczestnikom pytania: czym alarmujemy wieś Kurowo, widzisz wypadek co robisz, jakie znasz numery alarmowe, co robimy gdy się oparzymy, jakie znasz  zagrożenia. Jakie przeżyliśmy zagrożenie, jako dzieci, czy sami się ratowaliście, czy żądaliście pomocy z zewnątrz. Dzieci opowiadały o przeżytych zdarzeniach. W programie wycieczki miało miejsce zwiedzanie pałacu, parku, Stadniny Koni sp. z o. o. w Racocie, które trwało długo.

Zakład Hodowli Roślin sp. z o.o. z /s w Choryni zwiedzaliśmy z  p. Elżbieta Brukwińską. Opowiadała grupie o historii  zakładu, miejscowym parku, w których miejscach, przebywał pisarz - Adam Mickiewicz.

Wychowawcami  wakacyjnej  grupy,  byli- Bożena Szczawik- Musiał /wychowawca - instruktor  ds. obrony cywilnej, Ewa Szłapka – sołtys wsi Kurowo oraz 3 osoby dorosłe.

Wójt Gminy Kościan – Andrzej Przybyła, spotkał się z grupą wakacyjną w Zespole Hotelowo Gastronomicznym "Niedźwiedź" w Nowym Dębcu. Przywitał się z młodzieżą i życzył grupie bezpiecznych wakacji.

Dłuższy czas wakacyjna grupa spędziła nad jeziorem wonieskim na kąpieli. Inni wykonywali rzuty ringiem, grali w piłkę. Długi spacer, wzdłuż jeziora, kończył wakacyjny wojaż w Nowym Dębcu.

Kolejny, wakacyjny dzień rozpoczęto od alarmowania wsi Kurowo, było to ćwiczenie. Deszcz pokrzyżował zajęcia na placu zabaw. Zawody sprawnościowe w 3 osobowych drużyn wykonywaliśmy, w sali Spółdzielni Produkcji Rolnej i Przetwórstwa „Nowa Droga”. Drużyny po zapoznaniu się z zadaniami omówionymi przez instruktora obrony cywilnej, musieli wykonywać je praktycznie. Ćwiczenie sprawnościowe drużyny rozpoczynali od zakładania odzieży ochronnej czyli indywidualnych środków ochrony skóry, unieruchomienia kończyny górnej. Pokazu - masażu serca na fantomie, zakładaniu indywidualnych środków górnych dróg oddechowych. Ostatecznie, w ocenie za wykonanie tych zadań na dokładność. Losowano nagrody dla drużyn.

Przedstawiciel z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Lesznie, mjr Roman Krajniak bardzo ciekawie opowiadał młodzieży o wojsku, że kobiety służą także dziś w wojsku. Dopytywał młodych słuchaczy, czy Polsce jest potrzebne wojsko. Pokazywał hełm wojskowy, mundur, maskę p. gazową ,itd.

Wakacyjna wycieczka rowerowa na trasie Kurowo - Mikoszki - Kurowo zainteresowała ponad 20 uczestników. Zabawy sportowe i poczęstunek dla uczestników miał miejsce przy  sali w Mikoszkach przy pomocy miejscowego sołtysa Kazimierza Głowackiego. Grupę rowerową prowadziła – wychowawca, instruktor ds. obrony cywilnej Bożena Szczawik-Musiał z pomocą Doroty Wolsztyńskiej i Grażyny Jankowiak.

Pobyt w Nenufar Club był niezwykłą frajdą. Przepływ  tratwą, z animatorem był super. Zabawa na  tzw. bąku, wspinaczka na sznurach, tor sprawnościowy z elementami wykonania siodełka ratowniczego, slalomu, pozycji bezpiecznej; czy zacięty mecz dwóch drużyn pozostawił uczestnikom wiele emocji.

Niedzielne popołudnie spędziliśmy na zorganizowanym konkursie piosenki wojskowej, biesiadnej przy muzyce mechanicznej. Instruktorka ds. obrony cywilnej podsumowała z dziećmi jak spędzaliśmy ten 5 dniowy program wakacyjny. Wyróżniono dzieci, za udział w rywalizacji programowej, w konkurencji, tj.: sportowej, z obrony cywilnej, za śpiew piosenek. Wyznaczone osoby z sołectwa przygotowały poczęstunek. Organizatorzy, przekazali na ręce p. sołtys piłkę nożną dla ochotników chcących nią grać na miejscowym placu zabaw. Uczestnicy nie zapomnieli o podziękowaniu dla organizatorów.

Sporządziła:

Bożena Szczawik-Musiał/inspektor ds. obronnych i obrony cywilnej

-instruktor ds. obrony cywilnej