Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Uczniowie z Bohdalov w Starych Oborzyskach

W dniach od 28 do 30 maja b.r. w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach gościła 42 osobowa grupa uczniów i 4 nauczycieli z partnerskiej szkoły z miejscowości Bohdalov na Morawach (Czechy). Delegacji nauczycieli przewodniczyła zastępca dyrektora szkoły p. Mgr. Jitka Fejtová. Tegoroczne spotkanie zostało zorganizowane w 11. rocznicę nawiązania współpracy pomiędzy szkołami.

Dla przyjaciół z Czech nauczyciele z gimnazjum przygotowali bardzo bogaty program pobytu. Pierwszego dnia wizyty uczniowie z Bohadlova, w asyście gimnazjalistów z Oborzysk, spacerując po Kościanie zapoznali się z zabytkami miasta. W piątek uczniowie obu szkól uczestniczyli we wspólnych zajęciach w  szkole. Utworzonych zostało 6 grup po 14 uczniów (7 uczniów z Bohdalova i 7 z Oborzysk). Każdy zespół uczestniczył  w następujących zajęciach:

1. Wykonywanie ozdób techniką decoupage.
  2. Pieczenie placków ziemniaczanych.
  3. Programowanie w języku SCRATCH.
  4. Pierwsza pomoc przedlekarska.
  5. Lekcja języka angielskiego.
  6. Ptaki zadrzewień śródpolnych – wykonywanie prac plastycznych różną techniką.

W czasie w/w zajęć uczniowie obu szkół współpracując ze sobą udowodnili, że bariery językowe nie są przeszkodą w osiąganiu wspólnych celów. Dużo emocji wzbudziły także zajęcia sportowe. Rozegrany został mecz piłki nożnej chłopców oraz mecz w ringo dziewcząt.

Po obiedzie młodzież z Bohdalova uczestniczyła w zajęciach na ścianie wspinaczkowej i obserwatorium w Kościańskiej Wieży Ciśnień oraz zwiedziła muzeum w Kościanie. W programie wizyty nie zabrakło ogniska z pieczeniem kiełbasek oraz dyskoteki, która jak zawsze cieszyła się wśród młodzieży ogromnym powodzeniem. Czeskich uczniów odwiedzili samorządowcy z Bohdalova, w tym starosta Arnošt Juda, którzy przybyli na zaproszenie Wójta Gminy Kościan  z okazji 25 – lecia samorządu gminnego.

W sobotę, w drodze powrotnej do Bohdalova, uczniowie zwiedzili wrocławskie ZOO z jego największa atrakcją – Afrykarium i Oceanarium. W opinii uczniów pobyt w Polsce przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń.

Podczas trwającej już jedenaście lat wymiany kolejna grupa uczniów miała możliwość pogłębiania wiedzy o kraju partnerskim, o jego kulturze, historii i tradycjach, a także poznania walorów turystycznych regionów. Zdaniem uczniów wyjazdy również motywują do nauki języków obcych. Dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach - Roman Podgórski podkreślił, że dla nauczycieli wzajemne odwiedziny są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń z pracy zawodowej.

W następnym roku gimnazjaliści z Oborzysk odwiedzą Bohdalov.