Aleks, Grzegorz, Aleksander

Jak w Turwi uczczono 100-lecie odzyskania niepodległości

W piątkowy listopadowy wieczór jak co roku obchodziliśmy w naszej szkole uroczystość środowiskową z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na uroczystość przybyli rodzice z dziećmi, zespół Turewianki, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz wszyscy, którzy zechcieli wspólnie przeżywać ten radosny fakt. Na początek wystąpili uczniowie klasy drugiej i pierwszej, którzy w symboliczny sposób z pomocą przejmującej muzyki, poezji, specjalnie dobranych rekwizytów, charakteryzacji i gry aktorskiej przedstawili historię rozbiorów, I wojny i odzyskania wolności. Dramę wraz z uczniami przygotowała pani Dorota Gronczewska. Dzieci wystąpiły na tle patriotycznej dekoracji wykonanej przez panie Justynę Paterek i Katarzynę Zmarz oraz członków kółka artystycznego.

Po występie dzieci panie z zespołu TUREWINAKI zaśpiewały dla publiczności piosenki „Wojenko, wojenko” i „Przybyli ułani”.

Dalej odbyła się część konkursowa spotkania, w której brali udział wszyscy obecni. Publiczność podzielona na trzy sektory odpowiadała na pytania dotyczące lokalnej historii i teraźniejszości. Konkurs poprowadziła pani Violetta Kubicka. Nagrodą za poprawną odpowiedź była biała lub czerwona róża. Po każdej serii pytań wszyscy wspólnie śpiewali wybraną piosenkę patriotyczną. Uzbierane nagrody złożyły się na bukiet do wiązanki, która w zamierzeniu miała być złożona pod niedawno pięknie odnowionym pomnikiem upamiętniającym poległych mieszkańców naszej miejscowości w latach 1914-20.

W tym samym czasie wszystkie dzieci podzielone na grupy wyklejały mapę Polski, flagę narodową i inne elementy kojarzone z Polską.

Po odgadnięciu wszystkich pytań i odśpiewaniu ostatniej piosenki głos zabrał radny Gminy Kościan pan Tomek Klem. Radny podziękował za zaufanie, jakie otrzymał w wyborach, jak również pozytywnie odniósł się do przygotowanej wieczornicy.

Na zakończenie asekurowani przez miejscową OSP, śpiewając piosenki intonowane przez pana Narcyza Skorupskiego, udaliśmy się pod pomnik. Tam minutą ciszy uczciliśmy wszystkich, którzy stracili życie walcząc o wolność naszej Ojczyzny. Odśpiewaliśmy Rotę. Uczniowie w imieniu całej szkolnej społeczności złożyli wiązankę kwiatów, a panowie z rady sołeckiej od wszystkich mieszkańców Turwi. Pozostałe osoby składały przyniesione ze sobą znicze-symbole hołdu i wdzięcznej pamięci. Wieczór był ciepły, spokojny, bezwietrzny, jak na zamówienie…

Krystyna Nowak