Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

System ostrzegania i alarmowania

System ostrzegania i alarmowania oraz Wczesnego Ostrzegania w Gminie Kościan funkcjonuje na podstawie Zarządzenia nr 24/2016 Wójta Gminy Kościan z dnia 31 marca 2016 roku. W jego skład wchodzą:
- Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego z sekcją łączności i alarmowania oraz sekcją prognoz i analiz,
- stanowisko ds. obronnych i obrony cywilnej jako komórka organizacyjna Urzędu Gminy właściwa w sprawach zarządzania kryzysowego,
- dyżurująca sieć specjalistycznych służb jako organów pomocniczych gminy, tj. szkoły, biblioteki, jednostki OSP, formacje obrony cywilnej i zakłady pracy.
Podstawowym zadaniem w ramach SOA jest ostrzeganie i alarmowanie ludności o zagrożeniach oraz informowanie o zasadach zachowania się przed i w trakcie ich wystąpienia, kierowanie  monitorowaniem zagrożeń, zapewnienie przepływu informacji w zakresie występujących zagrożeń, wykrywanie oraz analizowanie i prognozowanie zagrożeń zgodnie z kompetencjami wynikającymi z przepisów szczegółowych. Takie sprawdzenie gotowości i umiejętności wyznaczonych sił odbyło się 24 listopada 2016 roku. Wyznaczone jednostki brały udział w treningu elementów wykrywania i alarmowania oraz wczesnego ostrzegania. Trening przebiegał zgodnie z harmonogramem wojewódzkim i powiatowym. Przeprowadzona została również próba syren i dzwonków niezbędnych do alarmowania mieszkańców na wypadek zagrożeń.