Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Komunikat w sprawie suszy

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. z 2015 r. poz. 187 ze zm.), Agencja udziela pomocy finansowej z przeznaczeniem na wznowienia produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

Zgodnie z definicją określoną w ustawie z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 2015 r. poz. 577), suszę oznaczają szkody spowodowane wystąpieniem w dowolnym sześciodekadowym okresie od 1 kwietnia do 30 września, spadku klimatycznego bilansu wodnego poniżej wartości określonej dla poszczególnych  gatunków roślin uprawnych i gleb.

W celu monitorowania występowania zjawiska suszy został utworzony System Monitoringu Suszy Rolniczej prowadzony przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, który podaje informacje o klimatycznym bilansie wodnym w okresach sześciodekadowych. Informacje te dostępne są na stronie internetowej IUNG-PIB w Puławach www.susza.jung.pulawy.pl .

Komunikaty stanowią postawę do potwierdzenia zagrożenia dla danego regionu oraz wskazują, że szacowanie szkód mające na celu ubieganie się przez producentów o preferencyjne kredyty na wznowienie produkcji oraz inne formy pomocy Państwa, może dotyczyć tylko wykazanej uprawy i kategorii gleb.

Komisja zobowiązana jest zweryfikowania zgłaszanych przez rolników upraw z informacjami zawartymi w monitoringu suszy  rolniczej.

Przestrzeganie ustaleń monitoringu suszy rolniczej wynika z przyjętych rozwiązań ustawowych i komisje są zobowiązane do bezwzględnego przestrzegania zapisów w nich zawartych.

W dniu 3. 09. 2015 r. opublikowany został raport nr 10 SMSR, zgodnie z  którym  na terenie Gminy Kościan  zagrożenie wystąpienia suszy rolniczej dotyczy następujących upraw : kukurydza na zielonkę, ziemniaki, buraki cukrowe, chmiel, tytoń, warzywa gruntowe, krzewy owocowe, drzewa owocowe i rośliny strączkowe.