marca
Aleksandra, Klaudia, Anatol

Młodzież z Sümeg w Polsce

W dniach 6-12 sierpnia br. w Gminie Kościan gościliśmy dzieci i młodzież z partnerskiej gminy Sümeg na Węgrzech. Metą obozu było Gimnazjum w Racocie. Opiekunkami były panie Klara Sipos Molnarne – zaprzyjaźniona z nami emerytowana pułkownik węgierskiej straży pożarnej z Budapesztu oraz Erika Konnyid. Codziennie w programie pobytu, uwzględniającym wiele elementów pożarowych, uczestniczyła młodzież z Polski pod opieką Kariny Chraplak. Goście z Węgier mieli okazję zwiedzić Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach oraz Komendę Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie, spotkać się z przedstawicielami młodzieżowych drużyn pożarniczych w Starych Oborzyskach i uczestniczyć w uruchomieniu miejscowej sikawki konnej, a także pokazach ratownictwa wodnego w Nowym Dębcu i prezentacji sprzętu strażackiego w Racocie. Zwiedzili Pałac i Stadninę Koni w Racocie, Deli Park w Trzebawiu, Kościan, Poznań i Leszno. Mieli czas na rekreację wodną i pływanie żaglówkami w Nowym Dębcu, przejażdżkę bryczką w Racocie oraz pobyt na ściance wspinaczkowej i basenie w Kościanie. Uczestnikom obozu bardzo przypadła do gustu ta formuła i w przyszłym roku planowane jest podobne spotkanie polsko - węgierskie.