Marek, Jarosław, Wasyl

Staw w Racocie

Gmina Kościan stała się właścicielem działki w Racocie nr 299/1 o powierzchni 1,26 ha. Działka ta została przejęta nieodpłatnie od Agencji Nieruchomości Rolnych. Stosowną umowę notarialną podpisano 19 kwietnia br. w Warszawie. Na terenie tym położony jest staw gromadzący wody opadowe i roztopowe, które spływają z pól znajdujących się powyżej. Staw jest obecnie zamulony oraz zapuszczony i wymaga rewitalizacji. Nadarza się okazja, aby dokonać tego odnowienia i zagospodarować teren przy stawie na cele rekreacyjne służące zarówno mieszkańcom Racotu jak i turystom. Jeden z projektów, który Gmina Kościan złożyła w konkursie Lokalnej Grupy Działania „Gościnna Wielkopolska” na środki unijne w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, dotyczącym „Odtworzenia, odnowy i zagospodarowania stawów, oczek wodnych i rowów melioracyjnych” oraz „Wykonania nasadzeń śródpolnych lub przydrożnych”, zakłada m.in. odnowienie stawu w Racocie o pojemności 12 000 m3 i zagospodarowanie terenu przy stawie elementami małej architektury, obejmujące montaż drewnianej wiaty rekreacyjnej z ławkami i stołami oraz wykonanie utwardzonego placu i ścieżki spacerowej. Inwestycja ta wraz z nowymi nasadzeniami śródpolnymi i przydrożnymi przy ruinach kościoła św. Marcina w Gryżynie przyczynią się do poprawy krajobrazu wiejskiego oraz ochrony przyrody i zasobów historycznych i kulturowych. Dzięki wykorzystaniu naturalnego środowiska przyrodniczego zostanie zagospodarowana przestrzeń publiczna do wielu różnych form aktywności i integracji mieszkańców i turystów.

Staw w Racocie