Adolf, Leon, Tymon

Konkurs „Generał Dezydery Chłapowski – życie i dzieło. Park Krajobrazowy im. Gen. Dezyderego Chłapowskiego” – sukces gimnazjalistek ze Starych Oborzysk!

Organizatorami konkursu było Stowarzyszenie Oświatowe im. D. Chłapowskiego we współpracy ze Stacją Badawczą Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN z siedzibą w Turwi i Hodowlą Roślin „Danko” Sp. z o.o. z siedzibą w Choryni.

W tegorocznej XVI edycji Konkursu wzięło udział 24 uczniów z 8 szkół powiatu kościańskiego. Gimnazjum im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach reprezentowały uczennice: Kamila Maćkowiak, Nicole Naskręt i Zuzanna Wojdowska.

Eliminacje odbyły się w macierzystych szkołach uczniów, finał zorganizowany był w sali balowej  pałacu w Turwi – siedzibie Stacji Badawczej, w rocznicę urodzin Generała, tj. 23 maja.

Konkurs składał się z dwóch części – w pierwszej, w której wzięli udział wszyscy uczestnicy, polegała na udzieleniu pisemnej odpowiedzi na jednakowe dla wszystkich startujących pytania testowe.

Do drugiej części zakwalifikowało się sześciu uczestników z największą ilością punktów z części pierwszej. I tu miła niespodzianka - wśród finalistów znalazły się dwie uczennice naszej szkoły: Kamila (na pierwszym miejscu  - 30,5 pkt) i Nicole (miejsce czwarte – 26 pkt). Pozostali finaliści, to dwóch uczniów ze szkoły nr 4 w Kościanie i po jednym uczniu z Zespołu Szkół w Jerce i z Zespołu Szkól w Krzywiniu.

Druga część konkursu polegała na udzieleniu ustnych odpowiedzi na pięć pytań, trzy dotyczyły patrona Stowarzyszenia, dwa parku krajobrazowego, losowanych przez każdego uczestnika. Na ostateczny wynik uzyskany przez uczestnika złożyła się suma punktów uzyskanych w obu częściach konkursu.

Po zaciętym pojedynku wyłonieni zostali zwycięzcy. Nasze kobietki pięknie odpowiadały na pytania i dzięki temu powiększyły liczbę zdobytych punktów – Kamila do 35, a Nicole do 29,5. Kamila zajęła zasłużone I miejsce, a zatem stała się laureatem konkursu. Druga z naszych finalistek zakończyła pojedynek na czwartym miejscu. Serdecznie gratulujemy!

Wszyscy biorący udział w Konkursie otrzymali dyplomy uczestnictwa, a szóstka finalistów (wraz z nauczycielami i rodzicami) zostaną zaproszeni na uroczystą sesję Rady Miasta inaugurującą „Dni Kościana”, gdzie otrzymają z rąk Burmistrza Miasta Kościana oraz Starosty Powiatu Kościańskiego atrakcyjne nagrody rzeczowe.

W trakcie przerwy między pierwszą i drugą turą konkursu, gdy jury z przewodniczącym dr Zdzisławem Bernackim oceniało testy, uczestnicy udali się na poczęstunek, a potem wraz opiekunami do turewskiej gorzelni wybudowanej 1918 roku, nadal funkcjonującej. Grzegorz Konieczny, kierownik zakładu zapoznał nas z historią gorzelnictwa, procesem wytwarzania spirytusu oraz pokazał unikatowe dokumenty, przyrządy i maszyny pochodzące ze zlikwidowanych wielkopolskich gorzelni. Do najciekawszych należy para areometrów, wyprodukowanych w Rotterdamie w 1863 roku oraz 10-tonowy kocioł parowy, pochodzący z gorzelni w Starym Gołębinie.

W drodze powrotnej wstąpiliśmy do rąbińskiej nekropolii Chłapowskich, potem do Łuszkowa (żeby sprawdzić czym różnią się bramy w murze okalającym kościoły w obu miejscowościach), następnie przez Jerkę, Lubiń, Bieżyń do Cichowa. W każdej mijanej miejscowości uczestniczki dowiedziały się czegoś nowego, zobaczyły ciekawostki dotyczące naszej „małej ojczyzny”. Może to podróżowanie wzbudzi w nich chęć udziału w kolejnych etapach naszego szkolnego konkursu wiedzy o  regionie?

(LK)