Aniela, Sykstus, Joanna

Sprzątanie letniska w Nowym Dębcu

W dniu 22 kwietnia, tradycyjnie przed weekendem majowym, grupa ponad 30 osób odpowiedziała na apel Wójta Gminy Kościan i Dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji i wzięła udział w akcji sprzątania letniska w Nowym Dębcu. Wśród zbierających śmieci nie zabrakło włodarzy gminy, radnych i sołtysów. Do akcji przyłączyli się wędkarze oraz członkowie Kościańskiego Klubu Żeglarskiego. Porządki rozpoczęto o godz. 10. Każdy otrzymał worki i sprzęt ochronny. Zebrano około 15 worków śmieci, wśród których przeważały butelki i odpady pozostawione przez przyjezdnych.

Śmieci było znacznie mniej niż w poprzednich latach. To prawdopodobnie efekt akcji informacyjnej i nowych zasad odbioru śmieci z prywatnych domków zamieszkałych czasowo, które obowiązują od ubiegłego roku. Na letnisku wyznaczono też cztery miejsca gromadzenia odpadów komunalnych, czyli tzw. gniazda na odpady, w których są ustawione pojemniki na śmieci zmieszane i segregowane. Punkt całoroczny znajduje się na starym przystanku PKS. Punkty przy toaletach publicznych i parkingu leśnym czynne są od maja do października. W czwartym punkcie w sąsiedztwie oczyszczalni ścieków można pozostawić również odpady zielone tj. trawę, liście i drobne gałązki, przywiezione w workach biodegradowalnych lub wysypane luzem.

Po zakończeniu  porządków odbył się piknik, podczas którego raczono się plackiem i kiełbasą z grilla, przygotowaną przez OSP Spytkówki.

Wszystkim biorącym udział sprzątaniu letniska serdecznie dziękujemy.