Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Spotkanie z żołnierzem w Szkole Podstawowej w Turwi

Dnia 23 kwietnia 2015 roku w Szkole Podstawowej w Turwi odbyły się niecodzienne lekcje dla tamtejszej społeczności,  z  przedstawicielami Wojskowej Komendy Uzupełnień w Lesznie – kpt. Krzysztofem  Tyrchą oraz Panią Sylwią Grygier. Gminę Kościan prezentowali – Henryk Bartoszewski - Zastępca Wójta Gminy Kościan oraz Bożena Szczawik-Musiał - inspektor ds. obronnych i obrony cywilnej.

Lekcję o obronności, wojsku prowadziła kierownik szkoły filialnej Krystyna Nowak. Zastępca Wójta Gminy Kościan opowiadał  dzieciom o obronie cywilnej, bezpieczeństwie oraz tym, że tak do końca nie jesteśmy dziś bezpieczni. Zadał pytanie młodym słuchaczom jak rzeczywiście to jest. Odpowiedź brzmiała, że nie; argumentował Zastępca Wójta Gminy, gdyż nie można tego przewidzieć. Może tak być, że lecący samolot ulegnie awarii i ląduje gdzie się da. Podał przykład, że zmienia kościańska przeżywała taki wypadek. Wspomniał o samolocie, który lądował awaryjnie w polu, a co by było gdyby lądował w innym miejscu o bardziej zwartym zabudowaniu. Dzieci z zagadnień ochronnych winny się osłuchiwać, by w razie zagrożenia wiedzieć do kogo się udać, gdy nam coś zagraża.

Kpt. Krzysztof Tyrcha  w przekazie informacyjnym mówił m.in.: o Wojsku Polskim, do jakiego celu służy wojsko. Omawiał rodzaje wojsk, co posiada żołnierz na wyposażeniu gdy jedzie na poligon. Projekcja slajdów zobrazowała grupie szkolnej sprzęt będący w dyspozycji wojska. Sylwia Grygier z WKU Leszno, tłumaczyła w mniejszych grupach dzieciom jak zakładać maskę przeciwgazową, co żołnierz ma na wyposażeniu - od Indywidualnych środków ochrony skóry, wyżywienia do chełmu, czy beretu.

Okolicznościowe pamiątki - breloczki i inne otrzymali uczestnicy wykładu o tematyce wojska, obronności od zaproszonych gości z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Lesznie.

Tuż po wykładzie, dzieci praktycznie miały możliwość bliżej zobaczyć sprzęt wojskowy i bardzo chętnie zakładały chełm, maskę przeciwgazową, itp...

Pytania dzieci do żołnierza, dotyczyły wielu zagadnień - czy Pan jechał i strzelał w czołgu, czy i jak Pan z czołgu widział. Pytały o wyrzutnie rakietowe, o  pistolety – jaką mają wagę, itp.

Tuż przed końcem spotkania, zastępca Wójta Gminy Kościan wręczył wykładowcom upominki z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Lesznie upominki w dowód  podziękowania za ciekawy przekaz informacyjny o obronności.

Inspektor ds. obronnych i obrony cywilnej przekazała na ręce wychowawczyń foldery z obrony cywilnej, by rozdysponować je wśród dzieci.

/-/mgr Bożena Szczawik-Musiał
-inspektor ds. O i OC