Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Podsumowanie roku w Starych Oborzyskach

Spotkania Noworoczne to coroczna tradycja Gminy Kościan. W dniu 5 stycznia po raz dwudziesty na zaproszenie Wójta Gminy Kościan i Przewodniczącego Rady Gminy do Hali Sportowej przy Zespole Szkół w Starych Oborzyskach przybyło prawie 300 osób. Wśród zaproszonych gości byli między innymi: Wojciech Ziemniak - Poseł na Sejm RP, Zofia Szalczyk – Przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego wraz z radnymi Markiem Sową oraz Wiesławem Szczepańskim, Burmistrzowie i Przewodniczący Rad sąsiednich gmin, radni gminni, laureaci tytułu „Zasłużony dla Gminy Kościan” z minionych lat, przedstawiciele lokalnych instytucji, dyrektorzy i kierownicy jednostek, przedsiębiorcy i prezesi firm współpracujących z Gminą Kościan, przedstawiciele ochotniczych straży pożarnych, klubów sportowych i klubów seniora, sołtysi, rolnicy oraz przyjaciele Gminy. Przybyłych gości witali: Jan Szczepaniak - Przewodniczący Rady Gminy Kościan, Andrzej Przybyła – Wójt Gminy Kościan oraz Mirosław Duda – Zastępca Wójta, wręczając każdemu upominek w postaci książki o Turwi autorstwa naszego regionalisty – dra Emiliana Prałata.

GALERIA

Spotkanie rozpoczęło się dostojnym walcem wiedeńskim w wykonaniu młodych adeptów kościańskiego Klubu Tańca „Poezja”. Po oficjalnym powitaniu gości przez Jana Szczepaniaka - Przewodniczącego Rady Gminy, zebrani mieli okazję zapoznać się z kilkunastominutowym filmem prezentującym miniony rok pod względem inwestycji i wydarzeń w Gminie Kościan. Większość inwestycji i osiągnięć omówił w swoim wystąpieniu współgospodarz spotkania – Wójt Andrzej Przybyła, podkreślając dynamiczny rozwój gminy w myśl hasła „Tu warto mieszkać, pracować i działać”.

Podczas spotkania odbyło się uroczyste wręczenie Honorowego Tytułu „Zasłużony dla Gminy Kościan”, które przyznano Panu Wojciechowi Ziemniakowi za szczególne zasługi dla rozwoju Gminy Kościan i jej mieszkańców. Wśród wyróżnionych znalazł się również dr Emilian Prałat – historyk sztuki, slawista, który dzięki publikacji serii wydawniczej „Miejsca i sztuka” przybliża mieszkańcom historię naszego regionu. Nagrodzono także sportowców: Magdalenę Godlewską z Kurzej Góry za osiągnięcia w karate, Daniela Bosy z Ponina – biegacza „Sany” Kościan, Martę Brukwińską z Choryni – triathlonistkę oraz Michała Majchrzaka z Nowego Lubosza – czołowego triathlonistę i duathlonistę.

W 2017 roku pod egidą Ośrodka Sportu i Rekreacji i patronatem Wójta Gminy Kościan odbywał się Turniej Sołectw pod hasłem „Sportowe weekendy na wsi”, który miał na celu nie tylko rywalizację poszczególnych wiosek, ale także aktywizację mieszkańców, zachęcenie do spędzenia wolnego czasu w sposób aktywny i integrację środowisk sołeckich. Mieszkańcy poprzez udział w imprezach sportowo-rekreacyjnych w ciągu roku zdobywali punkty dla swoich sołectw. Podczas Spotkania Noworocznego podsumowano Turniej. Trzy pierwsze miejsca przypadły sołectwom Racot, Widziszewo i Nowy Lubosz.

Specjalne podziękowania trafiły do grupy strażaków, którzy po sierpniowych nawałnicach społecznie pojechali pomagać poszkodowanym w Gminie Sulęczyno. Byli wśród nich druhowie: Grzegorz Stanisławiak, Grzegorz Borowiak i Robert Ziemniak z OSP Racot; Tomasz Wasielewski, Kamil Wasielewski i Przemysław Czeszak z OSP Kokorzyn; Jan Borowiak, Andrzej Gościniak i Arkadiusz Kubacki z OSP Bonikowo; Dawid Biegański i Robert Gapik z OSP Choryń; Eugeniusz Ruskowiak, Krzysztof Ruskowiak i Szymon Bartoszewski z OSP Spytkówki; Przemysław Maćkowiak z OSP Stare Oborzyska; Magdalena Lewandowska z OSP Turew; Karol Bobrowski z OSP Gryżyna; Arkadiusz Bugajewski z OSP Wyskoć; Marcin Kasztelan, Mikołaj Kaźmierczak, Paweł Piotrowski i Bartosz Sekuła z OSP Kościan oraz Maciej Szymczak – Komendant Straży Miejskiej w Kościanie.

Spotkanie Noworoczne w Starych Oborzyskach zakończył występ Capelli Zamku Rydzyńskiego wraz z barytonem prof. Janem Ogórkiewiczem, który porwał zebraną publiczność w magiczny świat muzyki rozrywkowej i filmowej.