Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Spotkania informacyjne w Kawczynie i Nowych Oborzyskach

Przedstawiciele Urzędu Gminy Kościan odbyli spotkania informacyjne z mieszkańcami w związku z inwestycjami sanitacji kolejnych miejscowości gminnych.

W środę 20 lipca br. odbyło się spotkanie w Kawczynie w sprawie przygotowania dokumentacji projektowej na budowę kanalizacji sanitarnej dla tej miejscowości. Mieszkańcy zostali zapoznani z procedurą budowy i projektem przebiegu głównego kolektora zbiorczego raz składali deklaracje budowy przykanalików ściekowych do ich posesji. Procedura przygotowania dokumentacji potrwa do listopada br., a przewidywany termin realizacji tej inwestycji to jesień 2017 roku.

W czwartek 21 lipca br. odbyło się spotkanie w Nowych Oborzyskach w związku z potwierdzeniem przyjęcia do użytkowania przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego ostatniej inwestycji wodociągowo-kanalizacyjnej w tej miejscowości. Mieszkańcy zostali zapoznani z warunkami przyłączania się do sieci kanalizacyjnej, zasadami opłat za wodę i ścieki i przewidywanymi opłatami adiacenckimi.

Przypominamy, że aktualnie obowiązujące stawki opłat za wodę i ścieki są następujące:

- za wodę pobieraną z wodociągów Gminy Kościan cena netto 1 m3 wody wynosi 2,90 zł;

- za wodę pobieraną z wodociągów Gminy Kościan na potrzeby ogródków działkowych będących własnością, bądź w użytkowaniu wieczystym Polskiego Związku Działkowców w cena netto 1 m3 wody wynosi 3,45 zł;

- cena netto 1 m3 ścieków odprowadzanych do oczyszczalni ścieków za pośrednictwem sieci kanalizacyjnych wynosi 5,70 zł;

- cena netto 1 m3 ścieków dowożonych do oczyszczalni ścieków będących własnością Gminy Kościan wynosi 10,00 zł;

- ustalono ponadto stawkę netto 3,00 zł za 1 m3 ścieków dowożonych do oczyszczalni dla:

a) miejscowości, gdzie nie są planowane budowy zbiorczych systemów kanalizacji sanitarnych, tj. Ćwikłowo, Wronowo, Ignacewo, Granecznik, Gryżyna, Januszewo, Krzan, Łagiewniki, Nacław, Nielęgowo, Ponin, Sepienko, Spytkówki, Witkówki, Wławie;

b) miejscowości, gdzie planowane są budowy zbiorczych systemów kanalizacji sanitarnych, tj. Czarkowo, Kawczyn, Kobylniki, Mikoszki;

c) Nowe Oborzyska (do końca 2016 r.);

d) miejscowości, gdzie są wybudowane systemy kanalizacji sanitarnych zbiorczych, ale nie ma technicznej możliwości świadczenia usług;

- miesięczna opłata abonamentowa za utrzymanie w gotowości urządzeń wodociągowych oraz kanalizacyjnych do świadczenia usług wynosi 2,50 zł netto.

Do wartości sprzedaży netto dolicza się VAT wg stawki obowiązującej w dniu sprzedaży (aktualna stawka VAT wynosi 8 %).

Informujemy, że od 1 lipca br. każdy odbiorca wody ma założone w Banku Spółdzielczym indywidualne konto do wpłat należności za pobór wody i odprowadzanie ścieków. Informacja o tych kontach będzie podana wraz z nową fakturą oraz podczas odczytu liczników przez inkasentów. Płatności będzie można dokonywać wyłącznie przelewem na swoje indywidulne konto lub gotówką w Banku Spółdzielczym w Kościanie. Ponadto Gmina Kościan w ciągu najbliższych czterech lat dokona wymiany wszystkich liczników do wody na zdalnie odczytywane, co pozwoli inkasentom na łatwiejszą ich obsługę, a mieszkańcom w powiązaniu z nowym systemem płatności umożliwi lepszy monitoring zużycia i wydatków.

Gmina Kościan (według stanu na dzień 31 grudnia 2015 r.) zainwestowała prawie 16 mln zł na inwestycje związane ze zbiorowym zaopatrzeniem w wodę (w tym na ujęcia wody i stacje wodociągowe – 8.966.185 zł, na sieć wodociągową – 6.895.414 zł) oraz ponad 38,5 mln zł na inwestycje związane ze zbiorowym odprowadzaniem ścieków (w tym na oczyszczalnie ścieków – 9.980.351 zł, na sieć kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami i 54 przepompowniami ścieków – 28.706.344 zł). Zdecydowana większość środków na te zadania pochodziła wprost z budżetu Gminy Kościan, a środki pomocowe zewnętrzne stanowiły niespełna 20 % wartości wspomnianych inwestycji. (md)