Agnieszka, Teodor, Czesław

Strażackie Zawody Sikawek Konnych w Racocie

Dokładnie 30 drużyn rywalizowało w niedzielę 18 sierpnia w Racocie w XVI Europejskich i XIX Krajowych Zawodach Sikawek Konnych. Spotkać więc było można strażaków nie tylko z wielkopolski, ale też z rejonów województwa dolnośląskiego i śląskiego. W Racocie jak na zawody rangi europejskiej przystało, podziwiać można było również pożarników z Czech i Węgier.

Zawody w Racocie rozpoczęły się od uroczystej defilady, którą prowadził Komendant Zawodów – dh Grzegorz Stanisławiak. Wszyscy strażacy przemaszerowali przy wtórze orkiestry dętej – oczywiście strażackiej, przed trybuną honorową, na której zasiedli między innymi: Wojciech Ziemniak – Poseł na Sejm RP, Eugeniusz Grzeszczak - Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP woj. wielkopolskiego, a zarazem Członek Zarządu Głównego ZOSP RP, Krzysztof Fojt – Członek Zarządu Głównego ZOSP RP, Henryk Bartoszewski - Starosta Kościański, Iwona Bereszyńska – Przewodnicząca Rady Powiatu Kościańskiego,  samorządowcy ziemi kościańskiej oraz przedstawiciele ochotniczych straży pożarnych z Czech i Węgier.

Licznie przybyła publiczność mogła przez blisko 6 godzin podziwiać wszelakiego rodzaju sikawki konne (parowe, dwukołowe, ciągnione przez strażaków). Do jednych z najstarszych konnych sikawek zalicza się również ta, którą zaprezentowali publiczności i sędziom strażacy ochotnicy z Dąbrowy (powiat krotoszyński). „Pożarnicza maszyna” będąca na wyposażeniu tej jednostki została wyprodukowana w 1880 roku, ale pomimo słusznego wieku, mogłaby ugasić z pewnością jeszcze nie jeden pożar.

Zawody w Racocie stanowią pewnego rodzaju ewenement wśród strażackich zmagań. Nie chodzi w nich bowiem tylko o zdobycie jak najlepszego miejsca, ale również o możliwość pochwalenia się zabytkowymi sikawkami, pięknymi końmi i historycznymi mundurami. A wszystkiemu przyświeca jeden cel – wspaniale się bawić. Jednakże jak sama nazwa wskazuje, impreza w Racocie posiada rangę zawodów i dlatego też nie mogło obyć się bez rywalizacji. Po podliczeniu punktów zdobytych za pokonanie toru przeszkód i przewróceniu za pomocą ręcznie tłoczonej wody  tzw. ognika oraz punktów za prezencję drużyny i sikawki poszczególnych zespołów, najlepszymi w poszczególnych kategoriach okazali się:
- w klasyfikacji generalnej drużyn krajowych: I miejsce – OSP Topola Mała, II miejsce – OSP Gościejew, zaś III miejsce – KDP Dąbrowa
- w kategorii drużyn żeńskich: I miejsce – KDP Dąbrowa , II miejsce – KDP Topola Mała, III miejsce – KDP Gościejew
- w kategorii drużyn męskich: I miejsce - OSP  Topola Mała, II miejsce – OSP Gościejew, III miejsce – OSP Jastrzębie Górne
- w kategorii drużyn zagranicznych: I miejsce – Žďár nad Sázavou (Czechy), II miejsce – Sümeg (Węgry), III miejsce – Pomáz (Węgry)

Zwycięskie drużyny męskie i zagraniczne mogły się również ubiegać o Grand Prix Zawodów. Polskę reprezentowało OSP Topola Mała, zaś Czechy Žďár nad Sázavou. Okolicznościowy puchar wywalczyła drużyna OSP Topola Mała.

Nie lada atrakcją był dla zebranych pokaz ratownictwa w wykonaniu Dziecięcych Drużyn Pożarniczych z Bielewa, Bieżynia i Nietążkowa, który odbył się w przerwie zawodów. Strażackie zmagania zakończył pokaz czeskich sikawek parowych z miejscowości Klatovy oraz Roztoky u Jilemnice.

W przeddzień strażackich zmagań organizatorzy przygotowali szereg imprez towarzyszących, które odbywały się w Nowym Dębcu. Imprezę rozpoczął barwny przemarsz orkiestr dętych z OSP Kościan oraz węgierskiego Sümeg ulicami letniska, po którym na scenie zaprezentowali się kolejno: orkiestra OSP Kościan, zespół wokalny Semplicze oraz orkiestra z Sümeg. Po muzycznej uczcie przyszedł czas na ucztę smakową podczas której zespoły KGW i OSP zaprezentowały regionalne pyszności. Następnie pięcioosobowe zespoły strażaków ziemi kościańskiej i drużyn zagranicznych wzięły udział w strażacko – sportowej sztafecie sprawnościowej. Bezkonkurencyjny okazał się zespół z Nietążkowa, za nim czeskie zespoły ze Žďár nad Sázavou oraz Klatovy. Granice kulturalne zatarły się całkowicie podczas wieczornego śpiewania coverów grupy Abba wraz z zespołem Abba Family. Wieczór zakończyła wspólna zabawa taneczna która poprowadził Dj Major.

Organizatorami wydarzeń była Gmina Kościan oraz Oddział Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych  RP w Kościanie. Współorganizatorami natomiast Powiat Kościański, Gmina Czempiń, Gmina Śmigiel, Gmina Krzywiń, Miasto Kościan oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kościanie. Głównymi partnerami wydarzenia były firmy CREATON, Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. oraz Enea Operator. Komisja sędziowska XVI Europejskich i XIX Krajowych Zawodów Sikawek Konnych Racot 2019 działała pod przewodnictwem Sędziego Głównego Zawodów – st. bryg. w st. spocz. Jarosława Tomaszewskiego.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy włączyli się w pomoc przy organizacji zawodów sikawek konnych w Racocie, a także sponsorom za wsparcie rzeczowe i finansowe.