Czujniki stanu powietrza
CZYTELNIA
kod

Zawody Sikawek Konnych w Śmiglu

Po raz kolejny w Śmiglu odbyły się Zawody Sikawek Konnych oraz towarzyszące im wybory Miss Europy Straży Pożarnych organizowane przez Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Kościanie wspólnie z Zarządem Głównym ZOSP RP w Warszawie Oddziałem Wojewódzkim Związku OSP RP Województwa Wielkopolskiego im. generała Stanisława Taczaka i samorządami Powiatu Kościańskiego.

XIII Europejskie i XVI Krajowe Zawody Sikawek Konnych rozegrały się na śmigielskim hipodromie, 14 sierpnia. Na zawody zjechały drużyny pożarnicze zagraniczne z: Czech, Węgier, Słowacji i Niemiec oraz z całej Polski. Konkurencje odbywały się w trzech kategoriach: kobiece drużyny pożarnicze, drużyny zagraniczne oraz męskie drużyny pożarnicze. Zwycięskie drużyny męskie i zagraniczne mogły się również ubiegać o Grand Prix Zawodów.

Zawody rozpoczęły się od uroczystego wprowadzenia drużyn na hipodrom, przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Śmiglu, zaś otwarcia zawodów dokonał Dh Kazimierz Król – Członek Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Wielkopolskiego, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kościanie.

Impreza była ponadto okazją do wręczenia honorowych odznaczeń, które otrzymały osoby, szczególnie zaangażowane w propagowanie idei organizacji Europejskich i Krajowych Zawodów Sikawek Konnych”.

Zmagania kobiecych drużyn pożarniczych rozpoczęły rywalizację. Wystartowało ich łącznie dziesięć. Zwycięską drużyną została KDP Dąbrowa, drugie miejsce zajęła KDP Topola Mała, a trzecie KDP Sworawa.

W kategorii męskiej wystartowało 29 drużyn. Zwyciężyła OSP Topola Mała, drugie miejsce zajęła OSP Świbie, a trzecie OSP Dąbrowa. Gminę Kościan reprezentowały trzy drużyny: OSP Stare Oborzyska (miejsce 9), OSP Spytkówki (miejsce 25) oraz OSP Kobylniki (26 miejsce).

Zagraniczne zespoły zjechały do Śmigla z czterech krajów: Węgier, Słowacji, Niemiec i Czech. Węgry reprezentowały dwie drużyny: z Sümeg i Budapesztu. Słowację drużyna z Senec, Niemcy FF Kallinchen Stadt Zossen, a Czechy dwie drużyny: Ouštice i SDH Jámy. Zwycięzcą została czeska drużyna SDH Jámy, drugie miejsce zdobyła drużyna niemiecka, a trzecie DHZ Senec ze Słowacji.

O Grand Prix zawodów walczyła zwycięska drużyna męska z Polski i zagraniczna. Wygrała OSP Topola Mała.

SDH Jámy – Czechy 1889r.

NAJDALEJ ODDALONA OD MIEJSCA ZAWODÓW JEDNOSTKA Z POLSKI BIORĄCA UDZIAŁ W ZAWODACH:

OSP Brzeziny 465 km

NAJDALEJ ODDALONA OD MIEJSCA ZAWODÓW JEDNOSTKA ZAGRANICZNA BIORĄCA UDZIAŁ W ZAWODACH:

OSP Budapeszt – Węgry 848km

Fundatorami pucharów byli: Ministrowie, Marszałek oraz Wojewoda Województwa Wielkopolskiego, Starosta Kościański, wójt i burmistrzowie Samorządów Powiatu Kościańskiego, przewodniczący Rad, Zarząd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Poznaniu, Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej oraz delegacje zagraniczne.

Niedzielnej imprezie towarzyszył pokaz sikawek parowych zaprezentowany przez czeskie drużyny oraz pokazy dziecięcych drużyn pożarniczych z Nietążkowa, Bielewa i Ostrowa Wielkopolskiego.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy włączyli się w pomoc przy organizacji zawodów sikawek konnych w Śmiglu, a także sponsorom za wsparcie rzeczowe i finansowe.