Agnieszka, Teodor, Czesław

76. rocznica wybuchu II wojny światowej

Siedemdziesiąt sześć lata temu, 1 września 1939 roku, III Rzesza Niemiecka zaatakowała Polskę. Tak rozpoczął się najkrwawszy, sześcioletni światowy konflikt. Na ziemi kościańskiej rocznicowe obchody odbyły się na kościańskim Rynku przy Tablicach Poświęconych Pamięci Pomordowanych Kościaniaków. Pod tablicą złożono kwiaty w imieniu samorządów gminy, miasta, powiatu, służb mundurowych oraz organizacji pozarządowych.

Gminę  Kościan reprezentowali Andrzej Przybyła - Wójta Gminy Kościan, Henryk Bartoszewski - Zastępca Wójta Gminy Kościan, Jan Szczepaniak - Przewodniczący Rady Gminy Kościan oraz Marieta Szudlarska - Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Kościan. Okolicznościowe kwiaty delegacja złożyła również pod pomnikiem pomordowanych znajdującym się w kurzogórskim lesie.

1 września 1939 o 4:40 bombardowaniem Wielunia, a o 4:45 atakiem na polską placówkę na Westerplatte bez wypowiedzenia wojny i ogłoszenia mobilizacji, wojska niemieckie zgodnie z planem Fall Weiss, uderzyły na Polskę na całej długości polsko-niemieckiej granicy oraz z terytorium Moraw i Słowacji, co spowodowało iż łączna długość frontu wyniosła ok. 1600 km stawiając Polskę w niekorzystnym położeniu strategicznym. Agresja z 1 września 1939 roku była preludium do kolejnej agresji ZSRR z dnia 17 września.