Marek, Jarosław, Wasyl

Remonty dróg gminnych

Gmina Kościan przewiduje w tym roku kolejne remonty dróg. Utwardzone zostaną ulica Pogodna w Starym Luboszu, ulica Różana w Starych Oborzyskach, ulice Brzozowa i Sosnowa w Nowych Oborzyskach. Powstanie także i utwardzony zostanie szlak pieszo-rowerowy wzdłuż torów pomiędzy Bonikowem i Kiełczewem. Zadania te pochłoną 110.000 zł. Do końca roku wyremontowane zostanie także kolejne 370 mb ulicy Leśnej w Nowym Luboszu. Prace będą polegały na przebudowie istniejącej nawierzchni gruntowej, jej wzmocnieniu i pokryciu warstwą kruszywa łamanego stabilizowanego mechanicznie. Na to zadanie Gmina Kościan zabezpieczyła 120.000 zł.

W październiku odbyły się spotkania konsultacyjne z mieszkańcami gminy w sprawie budowy dróg w ciągu ulicy Polnej w Kiełczewie oraz ulic Łąkowej, Polnej i Bocznej w Starych Oborzyskach. W spotkaniach uczestniczyli Wójt Gminy Kościan, inspektor Urzędu Gminy i projektant wspomnianych dróg. Mieszkańcy mieli możliwość  zapoznać się z projektem przebudowy ulic i zgłosić swoje uwagi.

Dobiega końca również przebudowa ulicy Wodnej i Pocztowej w Racocie wraz z budową kanalizacji sanitarnej w ulicach Wodnej i Łąkowej w tej miejscowości, która  zakończyła się we wrześniu. Wykonawcą prac była firma STRABAG sp. z o.o. Łączny koszt inwestycji, tj. przebudowy drogi i budowy kanalizacji, wynosi 3.995.609,07 zł. Gmina Kościan, na przebudowę ulicy Wodnej i Pocztowej, uzyskała dofinansowanie z budżetu państwa w ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019 w kwocie 1.581.235 zł.  Inwestycja została również zrealizowana dzięki pomocy partnerów: Gminy Miejskiej Kościan, Powiatu Kościańskiego, Spółdzielni Kółek Rolniczych z siedzibą w Kościanie oraz Tartaku Bogdana Michalskiego. Na budowę kanalizacji sanitarnej Gmina uzyskała pożyczkę w wysokości 420.000 zł z Wielkopolskiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu z możliwością umorzenia do 30 %. (md)