sierpnia
Bartłomiej, Jerzy, Bartosz

Wizyta w Muzeum Regionalnym w Kościanie

Powstanie Wielkopolskie – poznajemy historię naszego regionu.

Klasy VI a i b oraz VII b Zespołu Szkół w Racocie wybrały się do Muzeum Regionalnego w Kościane na nową wystawę czasową poświęconą 100 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Wiemy, że 100 lat temu Wielkopolanie i mieszkańcy Ziemi Kościańskiej chwycili za broń dając początek zwycięskiemu powstaniu, które zaowocowało przyłączeniem Wielkopolski do odrodzonej po 123 latach zaborów Rzeczpospolitej.

Wystawa pt: "Ziemia Kościańska w Powstaniu Wielkopolskim. W setną rocznicę grudniowego zrywu" przybliżyła nam fakty, ciekawostki oraz bohaterskie momenty walczących o wolność naszych przodków. Z uwagą słuchaliśmy informacji przewodnika, podziwialiśmy stroje powstańców oraz obejrzeliśmy aranżację przypominającą najważniejsze momenty i osoby powstania. Mogliśmy też  zobaczyć, gdzie walczyły kompanie z terenu Ziemi Kościańskiej, a także obejrzeć najnowszy film poświęcony Powstaniu Wielkopolskiemu.

Wielką atrakcją okazała się wizyta w sali z ekspozycją zbroi rycerskich, niektórzy z nas mogli je przymierzyć i poczuć się jak prawdziwi rycerze.

Sierpień