Adolf, Leon, Tymon

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w sprawie ptasiej grypy

Informacja o utrzymywaniu drobiu oraz lotach treningowych gołębi

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kościanie  przypomina o obowiązujących od dnia 27 grudnia 2016r. przepisach rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz.U.2016r., poz.2091). W związku z powyższym rozporządzeniem nadal obowiązuje nakaz odosobnienia drobiu lub innych ptaków w gospodarstwie, w szczególności w zamkniętych obiektach budowlanych lub innych miejscach, w sposób uniemożliwiający kontakt z drobiem lub innymi ptakami utrzymywanymi w innych gospodarstwach oraz ograniczający ich kontakt z dzikimi ptakami. Jednocześnie informuje, że zgodnie z wykładnią Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie są zakazane loty treningowe oraz konkursowe gołębi. Krótkie obloty gołębi w najbliższym sąsiedztwie gołębnika należy jednoznacznie traktować jako dopuszczone loty treningowe. Po ich zakończeniu gołębie muszą nadal być przetrzymywane w odpowiednim odosobnieniu.

.

Sylwia Bąkowska