października
Marleny, Edwarda, Seweryna

Promocja książki "Miejsca i Sztuka. Racot" oraz otwarcie powozowni

Pałac i Stadnina Koni w Racocie były miejscem promocji najnowszej książki dra Emiliana Prałata poświęconej właśnie Racotowi. Gościem honorowym tego dnia był potomek ostatnich niemieckich właścicieli tego majątku – Książę Michael Benedikt von Sachsen-Weimar-Eisenach. Książka przybliża historię rodów władających dobrami Racotu oraz ciekawe miejsca i zabytki architektury tej miejscowości okraszone licznymi materiałami źródłowymi pochodzącymi z archiwum państwowego oraz prywatnych zbiorów rodów szlacheckich, a także ciekawymi ilustracjami i zdjęciami. Podczas promocji otwarto również odnowioną powozownię w Stadninie Koni, a w miejscowym kościele parafialnym, po prelekcji Emiliana Prałata dotyczącej Racotu, można było wysłuchać koncert zespołu Capella Zamku Rydzyńskiego, który przybliżył m.in. dworskie utwory klasyczne znanych kompozytorów polskich, czeskich i niemieckich, z wykorzystaniem takich instrumentów jak rożki, trąbki, tuby i inne. Licznie zgromadzeni goście mogli ponadto wziąć udział w bankiecie kawowo-staropolskim oraz zwiedzić pałac i jego zakamarki z autorem książki w roli przewodnika. Wydanie książki o Racocie wsparła Gmina Kościan oraz sponsorzy. Książka Emiliana Prałata jest czwartą z serii. Wcześniej ukazały się opracowania dotyczące Turwi, Kopaszewa i Rąbinia. Podczas promocji zapowiedziano już kolejną publikację. Rozpoczęły się prace nad książką o Choryni. (md)