Adolf, Leon, Tymon

Powiatowe Święto Strażaków w Kokorzynie

W niedzielę, 15 maja 2016 w Kokorzynie odbyło się Powiatowe Święto Strażaków. W uroczystościach wzięli udział strażacy ochotnicy z wszystkich jednostek działających na terenie powiatu kościańskiego, a także przedstawiciele władz samorządowych oraz zaproszeni goście.

GALERIA

Uroczysta część obchodów rozpoczęła się o 10.30 przyjazdem na plac przy budynku szkoły w Kokorzynie jednostek OSP, Pocztów Sztandarowych, Orkiestry Dętej oraz zaproszonych gości. O godz. 10:45 nastąpił przemarsz do miejscowego kościoła w którym odbyła się Msza Święta w intencji Strażaków, rodzin oraz zmarłych Strażaków. Następnie po Mszy Świętej zebrani przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Kościana przemaszerowali na plac przy strażnicy, gdzie odbywały się dalsze uroczystości.

Podczas oficjalnej części uroczystości nastąpiło złożenie raportu, wciągnięto flagę na maszt. Odznaczono następujących strażaków i działaczy:

Złotym Znakiem Związku odznaczeni zostali:

druh Sławomir Kędziora – Naczelnik OSP Bonikowo, Skarbnik Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Kościanie

druh Mieczysław Michalak – OSP Czacz

Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza odznaczeni zostali:

druh Roman Schiller – Wiceprezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Śmiglu, Prezes Honorowy OSP Śmigiel

druh Eugeniusz Ruskowiak – Członek Prezydium Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Kościanie, długoletni Naczelnik OSP Spytkówki

Odznaką Honorową Semper Vigillant odznaczeni zostali:

druh Tadeusz Walczak – Prezes OSP Bonikowo

druh Kazimierz Ciesielski – OSP Czacz

Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali:

druh Henryk Tomaszewski – OSP Kokorzyn

druh Marek Karpiński – OSP Nowy Dwór

Pan Czesław Szczepaniak – Prezes Zarządu Eko-Płyta w Kiełczewie

Pan Karol Marciniak – Prezes Zarządu Stacji Hodowli Roślin w Choryni

Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali:

Pani Ewa Beba – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kościanie

Pani Izabela Biszof – Prywatny Przedsiębiorca z Gryżyny

Pan Zdzisław Gidaszewski – Właściciel Firmy Juna-Trans w Starych Oborzyskach

Pan Jerzy Gościniak – Właściciel Firmy Salar z Gierłachowa

Pan Tadeusz Spurtacz – Dyrektor Stacji Nasiennej w Kopaszewie

druh Marcin Rajchmajda – OSP Kopaszewo

Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali:

druhna Anna Marszewska – Sekretarz Zarządu Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Krzywiniu

Pan Grzegorz Konieczny – Kierownik Muzeum Gorzelnictwa w Turwi

Pan Tomasz Piechel – Przedsiębiorca Prywatny z Krzywinia

Pan Maciej Kasprzak – Zastępca Burmistrza Miasta Kościana

Honorowy tytuł „Strażak Roku 2015 Powiatu Kościańskiego”
nadano Druhowi Maciejowi Rusek - Prezesowi OSP Śmigiel

Honorowy tytuł „Działacz OSP Roku 2015 Powiatu Kościańskiego”
nadano Druhowi Andrzejowi Dembskiemu
- Komendantowi Gminnemu Straży Pożarnych w Krzywiniu

Honorowy tytuł „Ochotnicza Straż Pożarna  Roku 2015 Powiatu Kościańskiego”
nadano
Ochotniczej Straży Pożarnej w Jerce

Po części oficjalnej święta przeprowadzono Powiatowe Zawody Sportowo – Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, w których wzięło udział 17 drużyn (w tym 7 dziewczęcych). Komisję sędziowską powołał Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie st. bryg. Jarosław Tomaszewski, a sędzią głównym zawodów był mł. bryg. Marcin Los. Komendantem zawodów był dh Grzegorz Stanisławiak – Komendant Gminny Straży Pożarnych w Kościanie.

Zawody rozegrane zostały w konkurencjach:
- ćwiczenie bojowe (2 drużyny wg CTIF)
- bieg sztafetowy 400 m z przeszkodami

Szczegółowe wyniki w poszczególnych klasyfikacjach prezentujemy w załączeniu.

Po Powiatowych Zawodach Sportowo – Pożarniczych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych nastał na czas na wybór Miss Ochotniczej Straży Pożarnej Powiatu Kościańskiego 2016 pod Honorowym Patronatem Pana Bernarda Turskiego Starosty Kościańskiego. Wybory MISS Powiatu prowadził Pan  Marek Żołędziewski.  Do otwartego konkursu zgłosiły się 4 kandydatki: Z numerem 1 – Aleksandra Migdałek z OSP Głuchowo, z numerem 2 Daria Łączna z OSP Borowo, z numerem 3  Monika Gołembka z OSP Turew oraz z numerem 4 Anna Skorupska z OSP Turew.

Kandydatki zaprezentowały się w strojach, w których minimum trzy elementy musiały być wyposażeniem stroju strażackiego. Następnie odpowiadały na pytania z wiedzy pożarniczej, a na zakończenie zaprezentowały się w strojach wieczorowych. Jury konkursowe pod przewodnictwem Bernarda Turskiego Starosty Kościańskiego wyłoniło następujące laureatki: Miss OSP Powiatu Kościańskiego 2016 wybrana została Daria Łączna. Tytuł  I Wicemiss przyznano Aleksandrze Migdałek, która została również Miss Publiczności, natomiast II Wicemiss ex aequo zostały Monika Gołembka i Anna Skorupska.  Podczas przerw, w których kandydatki przygotowywały się do występów zebranych zabawiał kabaret „Dziura” z Bukówca Górnego. Wszystkie uczestniczki: piękne Strażaczki otrzymały atrakcyjne nagrody rzeczowe, kwiaty, szarfy ufundowane przez sponsorów obecnych na festynie, którzy również  brali udział  w wyborze MISS.  Ponadto wybrana Miss OSP otrzymała Złoty Hełm z rąk Pana Bernarda Turskiego - Starosty Kościańskiego.