Aleks, Grzegorz, Aleksander

Posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

19 marca br. miało miejsce posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Spotkaniu przewodniczył Wójt Gminy Kościan Andrzej Przybyła. Tematyka spotkania dotyczyła działań i planów poprawy funkcjonowania kanałów i cieków wodnych na terenie Gminy Kościan będących w gestii Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Nadzór Wodny w Kościanie, a także zasad alarmowania w Gminie Kościan oraz ostrzegania na wypadek zagrożeń.

Kierownik kościańskiego Nadzoru Wodnego przedstawił jakie zrealizowano zadania na ciekach wodnych w 2018 roku. Wyszczególnił m.in.:

1/ konserwację cieków (koszenie, odmulanie) wykonano na kanałach Olszynka i Wonieskim, generalny remont Kanału Mosińskiego wykonano na odcinku 8,8 km;

2/ konserwacja wałów przeciwpowodziowych na Kościańskim Kanale Obry 87,210 km, wał  Kanału Mosińskiego 12,600 km i Kanału Prut 15,160 km;

3/ konserwacja wałów Kanału Przerzutowego 6,770 km, Doprowadzalnika Kurza Góra 3,139 km, Kanału Wonieskiego 3,730 km, Jeziora Strykowskiego 8,160 km;

4/ roboty utrzymaniowe miały miejsce na pompowniach, jazach i zastawkach, wałach przeciwpowodziowych z przepustami i na Zbiorniku Wonieść;

5/ roboty dodatkowe: naprawy wyrw na Kanale Prut, odmulanie węzła Bonikowo, wycinka i usuwanie  drzew z cieków i wałów, usuwanie tam bobrowych i zatorów;

6/ przeprowadzano kontrole i przeglądy obiektów piętrzących.

Przedstawił  także zadania planowane przez  Nadzór Wodny Kościan w 2019 roku. Plany są uwarunkowane środkami finansowymi przyznawanymi przez Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie. Na dzień dzisiejszy z zabezpieczonych środków finansowych Wody Polskie rozpoczną remonty następujących cieków, które znajdują się na terenie gminy: Rów Wyskoć, Doprowadzalnik B, Kanał Przysiecki. Są rozpisane przetargi na roboty utrzymaniowe obiektów hydrotechnicznych oraz roboty konserwacyjne wałów przeciwpowodziowych. Planowany jest też remont kapitalny kolejnych odcinków Kanału Mosińskiego. Największy problem i najkosztowniejsze zadanie to regulacja i naprawa wałów przeciwpowodziowych Kanału Prut na wysokości Sepienka i Łagiewnik. Niestety nie ma obecnie środków na tę inwestycję.

Zebrani wysłuchali również wnioski z analizy zagrożeń oraz zabezpieczenia operacyjnego na obszarze powiatu przesłanego z KP PSP w Kościanie. Zaopiniowali także aktualizację GPZK i ustalili plan działania GZZK na 2019 rok.

B. Szczawik-Musiał

Inspektor ds. O i OC