Agnieszka, Teodor, Czesław

Pomoc finansowa dla Gminy Kościan

Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu podjął decyzję w sprawie udzielenia Gminie Kościan pomocy finansowej w formie pożyczki umarzalnej na cztery przedsięwzięcia.

Na budowę kanalizacji sanitarnej w Nowych Oborzyskach – do kwoty 1.600.000 zł. W ramach przedsięwzięcia powstanie m.in. kanalizacja sanitarna grawitacyjna PVC fi-200 mm - 2.892,88 mb, kanalizacja sanitarna tłoczna PE: fi-110 mm - 261,65 mb i fi-140 mm - 1.143,40 mb, przykanaliki kanalizacji sanitarnej PVC 160 mm - 863,40 mb/145 szt. oraz 2 przepompownie ścieków. Ponadto odtworzona zostanie nawierzchnia po budowie kanalizacji sanitarnej (w pasie robót) oraz przebudowana i rozbudowana sieć wodociągowa. W zakres zadania wchodzi także przebudowa ul. Prostej w Nowych Oborzyskach.

Rozbudowa wiaty na osad wraz z budową zadaszenia nad istniejącą płytą do magazynowania osadu na oczyszczalni ścieków w Racocie może liczyć na pożyczkę do kwoty 1.000.000 zł. W ramach tej inwestycji (ze względu na konieczność polepszenia stanu środowiska poprzez właściwą gospodarkę osadami na terenie oczyszczalni ścieków w Racocie) zostanie rozbudowana wiata technologiczna na osad (nr 1) - o 88,45 m2 i  przebudowana (zadaszona) wiata technologiczna na osad (nr 2) o powierzchni 164,93 m2. Ponadto zamontowana zostanie instalacja odwadniania osadów z prasą ślimakową o wydajności ok. 8 m3/h.

Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Starych Oborzyskach (I ETAP) otrzymała gwarancje pożyczki do kwoty 700.000 zł. Przedsięwzięcie to obejmuje rozbudowę istniejącego obiektu o zbiornik retencyjny ścieków ogólnych, którego zadaniem będzie retencjonowanie i uśrednianie składu ścieków wpływających na reaktor mechaniczno-biologicznego oczyszczania ścieków - Vcz=193,1 m3, komorę rozprężną, komorę zasuw. W zakres zadania wchodzi także remont/adaptacja zbiornika retencyjnego ścieków dowożonych - Vcz=27,8 m3. Ponadto przebudowane zostaną instalacje technologiczne, elektryczne i kanalizacyjne oraz rozebrana zostanie istniejąca przepompownia ścieków.

Na termomodernizację Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Bonikowie – do kwoty 350.000 zł. Przedmiotem tej inwestycji jest docieplenie budynku szkoły oraz przedszkola polegające m.in na wykonaniu izolacji termicznej stropodachu styropapą grubości 20 cm pokrytą następnie papą termozgrzewalną, wykonaniu/odtworzeniu instalacji odgromowej,  wykonaniu izolacji termicznej ścian (cokół - styropian XPS grubości 8 cm, ściany - styropian FS grubości 15 cm).

Pożyczki na pierwsze trzy zadania mogą być umorzone do 40 %, a pożyczka na Bonikowo - do 10%, zgodnie z „Zasadami udzielania i umarzania pożyczek oraz trybem i zasadami udzielania i rozliczania dotacji ze środków WFOŚiGW w Poznaniu na rok 2015”.