Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Konserwacja pomnika przyrody w Wyskoci

W listopadzie br. przeprowadzono ocenę stanu zdrowotnego dębu szypułkowego na cmentarzu w Wyskoci, o obwodzie pnia 459 cm mierzonego na wysokości 130 cm, będącego pomnikiem przyrody ustanowionym Rozporządzeniem Nr 9/98 Wojewody Leszczyńskiego z dnia 8 grudnia 1998 roku w sprawie uznania za pomnik przyrody. Ocena stanu zdrowotnego wykazała konieczność przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych mających na celu zminimalizowanie zagrożenia bezpieczeństwa w pobliżu pomnika przyrody na cmentarzu parafialnym oraz służących jak najdłuższemu zachowaniu tego obiektu przyrodniczego.

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Kościan radni stosowną uchwałą wyrazili zgodę na przeprowadzenie koniecznych zabiegów. Ich zakres dotyczy:

- usunięcia gałęzi bezpośrednio zagrażających bezpieczeństwu;

- usunięcia złamanych i nadłamanych konarów oraz gałęzi zawieszonych w koronie drzewa;

- usunięcia gałęzi w celu poprawy statyki drzewa;

- usunięcia posuszu;

- wykonania dodatkowych wzmocnień korony w postaci wiązań statycznych i elastycznych.

Wyszczególnione powyżej zabiegi zgodził się wykonać arborysta Maciej Motas z Pracowni Architektury Krajobrazu we Wrocławiu. Gmina Kościan podpisała umowę na powyższe prace. Koszt zadania na podstawie oferty wykonawcy wyniesie 6.480 zł brutto. Prace mają zostać wykonane do 20 grudnia br.