Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Zaktualizuj Internet Explorer bądź zainstaluj inną przeglądarkę.

Wpis został dodany do czytelni.Zamknij komunikat

Wpis usunięty.Zamknij komunikat

Dodaj wpis do czytelni.
Usuń z czytelni.
you tube
thumbnail
19
kwietnia
piątek
Adolf, Leon, Tymon
Budżet
System Elektronicznej
Skrzynki Podawczej
EBOK Wodociągi
Czujniki stanu powietrza
CZYTELNIA
kod

Półkolonie w Turwi

Półkolonia w Turwi

w dniach 29.06-3.07.2015r.

Tuż po zakończeniu roku szkolnego, w pierwszym tygodniu wakacji 29 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w zajęciach w ramach półkolonii. W tym roku tematem przewodnim naszych zajęć było hasło “Z małej wioski do większego świata.” I tak też staraliśmy się organizować czas, by w miarę możliwości finansowych dzieci mogły poznawać ciekawe zakątki spoza swojego miejsca zamieszkania. Pierwszego dnia zaplanowano wyjazd do kościańskiego Nenufaru. Dzieci pod opieką nauczycielek wzięły udział w programie “Z piratami dookoła świata”.

Drugiego dnia celem wycieczki był Dębiec Nowy, ale po drodze zatrzymano się w Racocie. Uczniowie zapoznali się z wyglądem i krótką historią pałacu i parku oraz ważniejszych miejsc Racotu. Przeszli ścieżką dydaktyczną, poznali wiele ciekawostek przyrodniczych. Następnym przystankiem na trasie były ruiny kościoła p.w. św. Marcina z XIII w., w Gryżynie. po wysłuchaniu legendy o brzozie i obejrzeniu zabytku mali turyści wraz ze swoimi opiekunkami pieszo udali się nad Jezioro Wonieskie. Pogoda była wspaniała można więc było orzeźwić się nieco w wodzie.

Kolejny dzień to nowy kierunek wyprawy –Kórnik. Po drodze zatrzymaliśmy się w Manieczkach (słynących niegdyś z siedziby autora hymnu Józefa Wybickiego, a teraz nieco zapomnianych). Udało się jednak zobaczyć stary dworek Wybickiego i park oraz przypomnieć historię powstania „Mazurka Dąbrowskiego”. W ogrodzie dendrologicznym w Kórniku na podstawie przygotowanej mapy, pytań, zagadek i rebusów dzieci miały znajdować poszczególne okazy przyrodnicze, miejsca, daty oraz wcześniej poznane fakty dotyczące zwiedzanego parku. Po umysłowym wysiłku zrelaksowano się na statku i Tawenie pod Żaglami. W drodze powrotnej zboczyliśmy z trasy, by dotrzeć do starych rogalińskich dębów i dawnej rezydencji Raczyńskich w Rogalinie.

Ostatnie dwa dni półkolonii to biwak z noclegiem w szkole. Nauczycielki realizowały z dziećmi projekt “W indiańskiej wiosce”. Wstępem do zajęć było obejrzenie filmu edukacyjnego wprowadzającego w tematykę indiańskich obyczajów. Następnie dzieci inspirowane sugestiami nauczycielek własnoręcznie wykonały elementy indiańskiego stroju: okrycia z frędzlami i pióropusze. Dzieci zostały podzielone na szczepy, musiały wybrać swoją nazwę i nadać sobie indiańskie imię. Dalej bawiono się w tej konwencji. Były indiańskie barwy na twarzach, indiańskie podchody, ognisko, robienie łapaczy snów, czyli indiańskich amuletów. Po tylu wrażeniach trudno było małym Indiankom i Indianom zasnąć, tym bardziej, że taki nocleg poza domem razem z rówieśnikami był dla nich nie lada frajdą. Na drugi dzień dzieci wykonały według własnych pomysłów instrumenty. Kiedy przybyli rodzice, dzieci zaprezentowały się w swoich indiańskich strojach w tańcu i piosence przygrywając sobie do rytmu własnoręcznie wykonanymi instrumentami. Z rodzicami bawiliśmy się w zabawę integracyjną do indiańskiej opowieści, potem budowaliśmy wspólnie wigwamy. Dzieci przebywające w wigwamie wyciągały swoje bose stopy, a rodzice mieli rozpoznać, które stopy należą do ich dziecka. Ostatnim elementem wspólnej zabawy było malowanie kredą na boisku totemu swojego szczepu. Dołączyło się też młodsze rodzeństwo. Tak uczniowie naszej “małej wioski” poznali “wielki świat” i zrealizowali program tegorocznej półkolonii. Na podsumowanie biwaku i całej wypoczynku uczestnicy otrzymali pamiątki, soki i słodycze.

Półkolonia zorganizowana była ze środków przekazanych przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Starostwo Powiatowe w Kościanie oraz symbolicznych wpłat uczestników. Nauczyciele miejscowej szkoły opracowali program całej imprezy i sprawowali nieodpłatną opiekę nad dziećmi. Do pomocy włączyli się też rodzice: przygotowywali posiłki, aktywnie uczestniczyli we wspólnych zabawach. W imieniu dzieci i własnym wszystkim wymienionym podmiotom składam serdeczne podziękowanie.

Kierownik szkoły

Krystyna Nowak

Mobilnie
kod
Przeglądaj naszą stronę na wszystkich
urządzeniach mobilnych.
Kwiecień
2024
p w s c p s n
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30