Agnieszka, Teodor, Czesław

Wieloletni Plan Inwestycji Drogowych w Gminie Kościan

Gmina Kościan przez 30 lat funkcjonowania odrodzonego samorządu podjęła wiele działań, które uczyniły nasze codzienne życie łatwiejszym i atrakcyjniejszym. Były one poprzedzone wieloma analizami, dyskusjami i kompromisami w gronie radnych i szefostwa gminy przed podjęciem ważnych i trudnych decyzji. A takimi były działania związane z budową i modernizacją dróg.

Wielkim zadaniem samorządu jest zatwierdzony uchwałą Rady Gminy Kościan Wieloletni Plan Inwestycji Drogowych - http://www.gminakoscian.pl/pokaz_aktualnosc/plan-inwestycji-drogowych-08-2016.html obejmujący tranzyty i ulice w wioskach na terenie Gminy Kościan, który ustala harmonogram realizacji inwestycji drogowych. Ten swoisty ranking jest podstawą do kolejnych zadań w zakresie budowy i remontu dróg. Odstępstwem od harmonogramu jest możliwość pozyskania na budowę lub przebudowę dróg i ulic środków zewnętrznych.
W ramach powyższego Planu remontujemy drogi już istniejące, ale budujemy też nowe, ponieważ przybywa nam mieszkańców i nasze wioski się rozrastają. Rok po roku utwardzamy kolejne ulice, przebudowując je kompleksowo i wyposażając w nową nawierzchnię, odwodnienia, kanalizację oraz energooszczędne oświetlenie. Dbamy także i inwestujemy w nowoczesne oświetlenie uliczne. Dzięki temu uzyskaliśmy tytuł Gminy Przyjaznej Energii.

Obecnie w Gminie Kościan mamy 145 km dróg o charakterze publicznym, z czego 60 km posiada nawierzchnię z kostki lub asfaltową. Dlatego najbliższe lata nadal będą zdominowane przez inwestycje drogowe, bo w tym zakresie mamy jeszcze sporo do zrobienia. (md)