Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Płać podatek w Gminie Kościan

Szanowni Mieszkańcy Gminy Kościan

Rozwój gminy i poziom życia jej Mieszkańców niewątpliwie zależą od zasobności budżetu. Na jego wielkość składają się różne źródła finansowania m.in.: podatek od nieruchomości, podatek dochodowy od osób fizycznych i osób prawnych.

Według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, roczne zeznania podatkowe PIT powinny być składane w Urzędzie Skarbowym według miejsca zamieszkania podatników. Meldunek nie ma w tym wypadku znaczenia. A to oznacza, że osoba zameldowana np. w Poznaniu, ale mieszkająca na terenie Gminy Kościan, może rozliczyć się z fiskusem właśnie w naszej gminie, nie tracąc korzyści wynikających z miejsca zameldowania. Wystarczy, że poinformuje Urząd Skarbowy, gdzie jest jej faktyczne miejsce zamieszkania.

Może to zrobić:
- w rocznym zeznaniu podatkowym PIT w części B, wpisując aktualny na dzień 31.12.2016r. adres zamieszkania w Gminie Kościan;
- lub wypełniając formularz ZAP-3 (do pobrania w załączniku), jeśli podatnik zmienił miejsce zamieszkania. Formularz może być złożyć wraz z rocznym zeznaniem podatkowym PIT.

To nic nie kosztuje, a dla budżetu gminy i jej Mieszkańców ma ogromne znaczenie i powoduje dodatkowe wpływy, dzięki którym możemy planować większe wydatki – na rozwój infrastruktury drogowej, kanalizacyjnej, wodociągowej, na oświatę, kulturę, bezpieczeństwo czy sport i rekreację.

Wójt Gminy Kościan

/-/ Andrzej Przybyła