Adolf, Leon, Tymon

PISOP dziękuje za dotychczasową współpracę

Stowarzyszenie Centrum PISOP w Lesznie dziękuje Gminie Kościan za dotychczasową współpracę na rzecz rozwoju ekonomii społecznej i aktywności obywatelskiej.

W roku 2017 z inicjatywy samorządu gminnego i z dużym wsparciem merytorycznym PISOP-u w Gminie Kościan zawiązała się pierwsza Spółdzielnia Socjalna Bon Appetit w Starych Oborzyskach. Spółdzielnia z powodzeniem prowadzi działalność gastronomiczną na bazie kuchni w budynku szkoły w Starych Oborzyskach. Przygotowuje posiłki dla szkół i przedszkoli, organizuje imprezy okolicznościowe, świadczy usługi cateringowe, zajmuje się organizacją uroczystości rodzinnych w miejscu wskazanym przez klienta, zapewnia kompleksową obsługę kuchmistrzowską i kelnerską. Spółdzielnia zatrudnia osoby zagrożone wykluczeniem społecznym i wspiera je w powrocie do aktywności zawodowej. Ponadto włącza się w lokalne inicjatywy w swoim środowisku. Profil Spółdzielni dostępny jest na Facebook-u.

W ubiegłym roku pięć sołectw z Gminy Kościan skorzystało ponadto z mikrodotacji na zadania własne w konkursie Wielkopolska Wiara ogłoszonym przez Centrum PISOP w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Wnioski naszych grup nieformalnych uzyskały wysoką oceną merytoryczną i zakwalifikowały się do dofinansowania.

„Aktywny Lubosz” otrzymał 5.000 zł na projekt „Ekologiczny Lubosz – zawalczmy o lepsze jutro”. Celem projektu było zwiększenie świadomości społeczności lokalnej Nowego Lubosza w zakresie ekologii, szkodliwości trujących substancji wydzielanych podczas spalania śmieci oraz zaktywizowanie mieszkańców i mobilizowanie ich do udziału w procesie rozwoju wsi. W ramach projektu zakupiono czujnik pomiaru zanieczyszczenia powietrza, zorganizowano festyn ekologiczny i warsztaty rękodzielnicze.

„Grupa dla Oborzysk” realizowała zadanie pn. „Uroczysko w Starych Oborzyskach miejscem spotkań mieszkańców wsi”, na które otrzymało dofinasowanie w wysokości 5.000 zł. Celem projektu było zwiększenie integracji międzysąsiedzkiej wśród  mieszkańców. W ramach projektu zostały zorganizowane następujące działania: ożywienie UROCZYSKA -  przygotowanie miejsca pod boisko do piłki siatkowej oraz do gry w „dwa ognie”, wyłożenie kostką brukową miejsca do gier indywidualnych i grupowych, przygotowanie miejsca na ognisko, a także spotkania teatralne i muzyczne.

„Aktywny Racot” zadbał o „Seniora przyszłości” i dostał 4.400 zł dofinansowania. Celem projektu było zwiększenie wiedzy z zakresu praktycznego wykorzystywania nowoczesnych technologii w życiu codziennym oraz integracja grupy seniorów z Racotu poprzez stworzenie i udostępnienie im oferty edukacyjnej. W ramach projektu zostały zorganizowane zajęcia z technologii informacyjno - komunikacyjnych, warsztaty rękodzielnicze, zajęcia z rehabilitantem i dietetykiem.

„Czereśniowa wioska” w Wyskoci zrealizowała zadanie pn. „Od przedszkola do seniora” i otrzymała grant w wysokości 3.550 zł. Celem projektu było zwiększenie integracji międzypokoleniowej pomiędzy dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym, ich rodzicami i dziadkami, poprzez działania promocyjne, edukacyjne oraz zabawy integracyjne. W ramach projektu zorganizowano następujące działania: „Jak pracowali nasi dziadkowie - wycieczka do Muzeum Etnograficznego w Poznaniu”, wspólne zabawy: „Dobra zabawa mojego i twojego dzieciństwa”, „W jesienne dni razem działamy, dobrą zabawę z tego mamy” oraz warsztaty rękodzielnicze.

Grupa „Razem na rzecz rozwoju wsi Januszewo” realizowała projekt „Piękniejsza strona naszej wsi” dofinansowany kwotą 5.000 zł. W ramach zadania przygotowano i wykonano plac pod ognisko jako miejsce integracji mieszkańców, a także zorganizowano cztery imprezy środowiskowe i wycieczki z udziałem dzieci, młodzieży i dorosłych. (md)