Aniela, Sykstus, Joanna

Gimnazjalistki z Racotu zwyciężczyniami w wojewódzkim konkursie Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski

W marcu br. w Starostwie Powiatowym w Poznaniu odbył się finał wojewódzki  konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski. W konkursie startowało 12 drużyn, które reprezentowały parki krajobrazowe województwa wielkopolskiego. Uczennice z Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków  w Racocie w składzie: Natalia Cichocka, Julia Grypczyńska, Beata Mruk oraz Beata Witomska pod opieką nauczycielki biologii Anity Bąk reprezentowały Park Krajobrazowy im. Generała Dezyderego Chłapowskiego.

Test, który rozwiązywali uczestnicy konkursu składał się z 25 pytań. 15 pytań dotyczyło wiedzy z biologii, ekologii, ochrony środowiska, ochrony przyrody oraz geografii, a 10 pytań sprawdzało wiadomości z parków krajobrazowych naszego województwa. Ponadto uczestnicy konkursu rozpoznawali  po 10 gatunków roślin i zwierząt będących pod ochroną ścisłą lub częściową. Każdy uczeń rozwiązywał test samodzielnie. Ocena drużyny była sumą punktów uzyskanych przez poszczególnych jej członków.

Po długim oczekiwaniu na wyniki konkursu okazało się, że zwycięską drużyną są uczennice z Gimnazjum w Racocie. Uzyskując 222 punkty zdobyły I miejsce. W nagrodę wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Główną wygraną były 5-dniowe warsztaty przyrodnicze, które odbyły się w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Chalinie na terenie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego, gdzie między innymi zwiedzili zabytkowy pobernardyński kościół i Stado Ogierów oraz do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego i Pszczewa. Uczniowie wzięli także udział w warsztatach przyrodniczych na ścieżce edukacyjnej Jary koło Chalina. W trakcie zajęć z terenoznawstwa i gry terenowej gimnazjaliści zapoznali się ze śladami, jakie pozostawiają zwierzęta oraz ćwiczyli orientację w terenie. Na zajęciach z garncarstwa młodzież poznawała tajniki wyrobu dawnych naczyń, a podczas zajęć ruchowych z nordic walking poprawiała swoją kondycję.

W czerwcu dziewczyny z Gimnazjum w Racocie będą brały udział w ogólnopolskim etapie tego konkursu, który odbędzie się w Chęcinach koło Kielc. Tegorocznym organizatorem jest Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Życzymy dalszych sukcesów!