Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Odnawialne źródła energii w gospodarstwach domowych mieszkańców Gminy Kościan

W dniu 18 października 2018r. w Urzędzie Miasta Kościana odbyła się wspólna konferencja prasowa Burmistrza Miasta Kościana oraz Wójta Gminy Kościan dotycząca odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach domowych.

W konferencji udział wzięli: Wójt Gminy Kościan Andrzej Przybyła, Burmistrz Miasta Kościana Michał Jurga, Zastępca Burmistrza Miasta Kościana Maciej Kasprzak oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Kościana Piotr Ruszkiewicz. Samorządowcy przedstawili założenia projektu dotyczącego odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach domowych na terenie Miasta oraz Gminy Kościan.

W Gminie Kościan w ramach projektu zainstalowanych zostanie łącznie 342 instalacje z udziałem odnawialnych źródeł energii w 32 sołectwach (302 instalacje fotowoltaiczne oraz 40 instalacji solarnych). Wytworzona przez odnawialne źródła energia zostanie spożytkowana na potrzeby gospodarstw domowych. Zamontowane instalacje wytworzą ok. 1,5 MW energii z OZE rocznie.

Wartość projektu dla Gminy Kościan wyniesie 6.598.387,92 złotych, z czego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniesie 5.048.259,65 zł. Zastosowanie odnawialnych źródeł energii na terenie Gminy Kościan przyczyni się do spadku szacunkowo 1.114 ton / rok emisji gazów cieplarnianych. fot JO