Aleks, Grzegorz, Aleksander

O pożarach wiedzą wszystko

We wtorek, 6 marca 2018 w Racocie odbyły się eliminacje szczebla gminnego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom", w których udział wzięło 16 osób.

Powyższy Turniej ma na celu propagowanie wiedzy z zakresu ochrony przeciwpożarowej oraz ratownictwa wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Jego celem jest popularyzacja znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek powstania pożaru oraz nabycia praktycznych umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy medycznej.

Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych. Uczniowie reprezentujący szkoły w Racocie, Starych Oborzyskach, Kiełczewie i Starym Luboszu musieli wykazać się wiedzą ze znajomości technik ratowniczo-gaśniczych, aż po podstawy ratownictwa medycznego.

Poszczególne szkoły reprezentowali:

Szkoła Podstawowa w Racocie – Adrian Borowiak, Wojciech Wolarczak, Karolina Pachciarek oraz Zuzanna Browarczyk, Aleksandra Kozak oraz Julia Łukaszewska.

Szkoła Podstawowa w Starym Luboszu – Anna Wojtyniak, Mikołaj łabiński oraz Marta Szczepaniak.

Szkoła Podstawowa w Kiełczewie – Szymon Jasiak oraz Szymon Trąbka.

Szkoła Podstawowa w Starych Oborzyskach – Nicole Naskręt, Julia Kucharska oraz Paulina Skoracka

Zebranych uczestników powitał Paweł Kaczmarek – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Racocie oraz Henryk Bartoszewski – Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Kościanie, który dokonał oficjalnego otwarcia. Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwała komisja sędziowska w składzie: Przewodniczący komisji – Daniel Franek oraz członkowie: Karina Chraplak, Karol Jankowski, Dominika Cwojdzińska oraz Kamila Andrzejewska.

Ostatecznie, w I grupie zwyciężyli:

I miejsce – Mikołaj Łabiński – Szkoła Podstawowa w Starym Luboszu

II miejsce – Anna Wojtyniak – Szkoła Podstawowa w Starym Luboszu

III miejsce – Szymon Jasiak - Szkoła Podstawowa w Kiełczewie

W grupie II (dawniej grupa gimnazjalistów) zaś:

I miejsce – Aleksandra Łabińska – Szkoła Podstawowa w Racocie

II miejsce – Aleksandra Kozak – Szkoła Podstawowa w Racocie

III miejsce – Julia Łukaszewska – Szkoła Podstawowa w Racocie w Racocie

Laureatom wręczono okolicznościowe medale, zaś wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Zwycięskiej grupie będziemy kibicować ponownie jako reprezentantów gminy w Powiatowym Turnieju Wiedzy Pożarniczej, który odbędzie się na terenie gminy Czempiń w miejscowości Borowo, 16 marca 2018r.