Adolf, Leon, Tymon

Przedszkolaki z Oborzysk w nowym budynku

W Starych Oborzyskach przy budynku szkoły podstawowej oddano do użytku jednokondygnacyjne przedszkole czterooddziałowe, wyposażone w nowoczesną infrastrukturę (elektryczną, wodno-kanalizacyjną i c.o.) oraz instalację wentylacji mechanicznej z GWC (gruntowe wymienniki ciepła). Powierzchnia zabudowy objęła 824,5 m2, a powierzchnia użytkowa - 719,07 m2. Kubatura budynku wynosi 3090 m3. Nowe przedszkole jest tzw. budynkiem pasywnym, czyli takim, którego wyposażono w technologie mające na celu zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji. Budynek przedszkola posiada 5 powierzchni ok. 60 m2 przeznaczonych dla dzieci, w których uwzględniono bezpieczne sale. Przedszkole zostało wyposażone w nowe meble, sprzęt interaktywny, pomoce dydaktyczne oraz zabawki dostosowane do wieku i potrzeb dzieci. Koszt budowy sięgnął kwoty 2.459.265,68 zł brutto, a wykonawcą prac budowlanych było Przedsiębiorstwo „Budomont” sp. z o.o. z Kościana. Instalację wentylacji z GWC dostarczyła firma Pro-Vent. Projektantem budynku jest Pani Izabela Wrześniewska.

Podczas oficjalnego otwarcia, na którym zjawili się m.in. poseł Wojciech Ziemniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego – Marek Woźniak, samorządowcy Ziemi Kościańskiej, przedstawiciele wykonawców, inspektorzy nadzoru oraz dyrektorzy szkół, Wójt Gminy Kościan podpisał umowę z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego na dofinansowanie budowy tego przedszkola w ramach konkursu Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 dla Działania 9.3 „Inwestowanie w rozwój infrastruktury edukacyjnej i szkoleniowej”, Poddziałania 9.3.1 „Inwestowanie w rozwój infrastruktury przedszkolnej” Wnioskowana kwota pomocy ze środków unijnych wynosi 999.757,94 zł. Dofinansowany będzie także projekt komplementarny do budowy przedszkola, tj. „Utworzenie nowych miejsc wychowania przedszkolnego i rozszerzenie oferty edukacyjnej na potrzeby nowego przedszkola w Starych Oborzyskach” w ramach Poddziałania 8.1.1 „Edukacja Przedszkolna”, którego celem jest tworzenie nowych miejsc wychowania przedszkolnego oraz rozszerzenie oferty placówki przedszkolnej o zajęcia zwiększające szanse edukacyjne dzieci. Całkowita wartość projektu wyniesie 344.512,03 zł, a kwota dofinansowania to 292.835,22 zł.