Aniela, Sykstus, Joanna

Spotkanie opłatkowe sportowców

Racot był gospodarzem XXVIII Ogólnopolskiego Spotkania Opłatkowego Rodziny Sportowej. Na uroczystości przybyli m.in. olimpijczycy, działacze i przedstawiciele klubów sportowych, samorządowcy i nauczyciele. Uroczystości rozpoczęła msza święta w hali sportowej w Racocie pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego i w koncelebrze m.in. ks. Edwarda Plenia – krajowego duszpasterza sportowców, ks. Mirosława Mikulskiego, honorowego prezesa Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego oraz jedynego olimpijczyka wśród księży – hokeisty na lodzie, ks. Pawła Łukaszki. Następnie zebrani obejrzeli współczesne jasełka wystawione przez młodzież gimnazjalną z Racotu w reżyserii nauczycielki języka polskiego Marzeny Popiel. Spotkanie było także okazją do wyróżnień. Wicekurator Wielkopolski wręczył medale Komisji Edukacji Narodowej. Otrzymały je: Małgorzata Marszewska - emerytowana nauczycielka fizyki z Racotu, Monika Ratajczak - nauczycielka języka niemieckiego w racockiej placówce oraz Paulina Tomaszewska - sekretarz szkoły oraz Szkolnego Klubu Sportowego Jantar w Racocie. Brązowe odznaki „Za zasługi dla sportu”, przyznane przez Ministra Sportu i Turystyki, otrzymali: Tadeusz Szwarc, Jarosław Górny, Maciej Goliwąs i Tomasz Frąckowiak. Srebrny medal „Za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego” z rąk wiceprezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego – Mieczysława Nowickiego odebrał Henryk Bartoszewski – wieloletni Wójt Gminy Kościan. Wreszcie uczestnicy podzielili się opłatkiem, życząc sobie sukcesów, wszelkiej pomyślności i przede wszystkim zdrowia oraz zasiedli do agapy, czyli wspólnego posiłku chrześcijan. Były też okazje do rozmów i autografów, w tym od jedynego olimpijczyka wywodzącego się z Racockiego Klubu Jeździeckiego – Wojciecha Mickunasa, reprezentanta Polski we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego na IO w Monachium. Organizatorami spotkania opłatkowego byli Szkolny Klub Sportowy Jantar, Zespół Szkół w Racocie, Gmina Kościan i Katolickie Stowarzyszenie Sportowe. Podczas spotkania przygrywali i kolędy śpiewali Monika, Barbara i Krzysztof Mylerowie.