Aniela, Sykstus, Joanna

XIII Olimpiada Bez Barier Im. Ireny Naskręt – Racot 2018

W sobotę, 27 października 2018 roku, w hali sportowej w Racocie odbyła się „Olimpiada bez barier", którą zorganizował Szkolny Klub Sportowy „JANTAR" w Racocie przy pomocy nauczycieli, pracowników i młodzieży z Zespołu Szkół w Racocie. Impreza odbyła się zgodnie z ceremoniałem olimpijskim. Flagę olimpijską na maszt wciągnął Dominik Leciejewski, pochodnię z ogniem wniosła Wiktoria Ciesielska z Domu Dziecka ze Wschowy – uczestniczka Mistrzostw Polski w biegach górskich. Uczestnikami imprezy byli podopieczni stowarzyszeń oraz instytucji działających na rzecz osób niepełnosprawnych oraz osób starszych z terenu województwa wielkopolskiego i lubuskiego. W „olimpiadzie" wzięło około 400 osób wraz z opiekunami m.in. z Kościana, Krzywinia, Czempinia, Śmigla, Chwałkowa, Jarogniewic, Mościszek, Wschowy oraz Brzezia Impreza miała na celu integrację poprzez wspólny udział w grach i zabawach o charakterze sportowo-rekreacyjnym. Każdy uczestnik miał do wyboru 8 konkurencji, w których liczył się tylko udział, a nie osiągnięty wynik. Wszyscy uczestnicy wzięli udział w losowaniu sprzętu AGD, sprzętu sportowego oraz innych nagród rzeczowych, ufundowanych przez wszystkie samorządy powiatu kościańskiego i zaprzyjaźnione firmy. Imprezę uatrakcyjnił pokaz zumby zaprezentowany przez panią Magdalenę Wywrocką. W czasie trwania imprezy można było nabyć losy loterii fantowej, z której dochód zostanie przekazany na cele charytatywne. Pomocy finansowej udzieliło imprezie Ministerstwo Sportu i Turystyki w Warszawie, Urząd Marszałkowski w Poznaniu oraz Powiat Kościański i Gmina Kościan, a także Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego i sponsorzy prywatni.