Aniela, Sykstus, Joanna

Olimpiada bez barier

XI OLIMPIADA BEZ BARIER im. Ireny Naskręt – RACOT 2016

W sobotę, 22 października 2016 roku, w hali sportowej Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w  Racocie odbyła się XI „Olimpiada bez barier”, którą zorganizował Szkolny Klub Sportowy Jantar w Racocie przy pomocy nauczycieli i młodzieży ze  Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Racocie. Impreza rozpoczęła się zgodnie z ceremoniałem olimpijskim. Flagę olimpijską na maszt wciągnął multimedalista paraolimpijski w pływaniu Krzysztof Ślęczka wraz z uczestniczkami tegorocznego wyjazdu Jantara Racot na Igrzyska w Rio de Janeiro, a pochodnię olimpijską z ogniem na halę sportową wniosła Karolina Kucharczyk – srebrna medalistka w skoku w dal na Paraolimpiadzie w Rio. Gośćmi byli również sportowcy: Marek Chołoj – lekkoatleta, uczestnik Igrzysk Głuchoniemych w Los Angeles oraz Andrzej Szymański – żużlowiec, obecnie na wózku inwalidzkim.

W tym roku uczestnikami imprezy byli podopieczni stowarzyszeń oraz instytucji działających na rzecz osób niepełnosprawnych z województwa wielkopolskiego i lubuskiego. W „olimpiadzie” wzięło udział ponad 400 osób, podopiecznych z 25 stowarzyszeń oraz instytucji, m.in. z Kościana, Krzywinia, Czempinia, Śmigla, Chwałkowa, Jarogniewic, Mościszek, Brzezia, Bodzewa, Leszna, Włoszakowic, Rydzyny, Miejskiej Górki, Wschowy. Szczególnymi gośćmi byli m.in. samorządowcy z terenu powiatu kościańskiego. Impreza miała na celu integrację poprzez wspólny udział w grach i zabawach o charakterze sportowo-rekreacyjnym. Każdy uczestnik miał do wyboru 8 konkurencji, w których liczył się tylko udział, a nie osiągnięty wynik. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowy dyplom i smycz oraz wzięli udział w losowaniu nagród rzeczowych ufundowanych przez samorządowców, instytucje oraz przyjaciół „Olimpiady Bez Barier” im. Ireny Naskręt.  W czasie trwania imprezy można było nabyć losy loterii fantowej, z której dochód zostanie przekazany na pomoc niepełnosprawnym i potrzebującym. Na koniec odbył się mecz, w którym zaprezentowali się młodzi adepci piłki nożnej z Racotu i Starych Oborzysk.

Pomocy finansowej dla imprezy udzieliły Gmina Kościan, Starostwo Powiatowe w Kościanie, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego ze środków WFOŚiGW w Poznaniu, a rzeczowej Wójt Gminy Kościan, Burmistrz Miasta i Gminy Śmigiel, Burmistrz Miasta i Gminy Krzywiń, Burmistrz Gminy Czempiń, członkowie Zarządu Powiatu Kościańskiego oraz firmy m.in. EuroComfort Leszno, Mróz Borek Wlkp., Mars Polska, Be-Jot Manieczki, Michel Pasze Śmigiel, Galmet Nowy Lubosz, Magik Piotr Domagała Pianowo, Kościańska Spółdzielnia Mieszkaniowa.