Marek, Jarosław, Wasyl

Nieprzeciętna - Jolanta Nowicka

Po raz 27. redakcja „Wiadomości Kościańskich” przyznała nagrody za nieprzeciętne dokonania w życiu społecznym i gospodarczym oraz wyróżnienie „Dobry gospodarz”. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Soplicowie. Nagrodą za nieprzeciętność jest statuetkę z brązu, przedstawiającą tytułową stronę „Wiadomości Kościańskich”, wykonana przez poznańskiego rzeźbiarza Michała Gołąbka, a „dobry gospodarz” otrzymuje rzeźbę wykonaną w drewnie autorstwa kościańskiego artysty Mariana Malińskiego.

Tegoroczną laureatką nagrody za nieprzeciętność w kategorii  „Za regionalizm” została Jolanta Nowicka ze Starych Oborzysk, nauczycielka matematyki i informatyki, była dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach, prezes Stowarzyszenia „Centrum Rozwoju Gminy Kościan”.

Pani Jolanta Nowicka posiada wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej z dziećmi i młodzieżą. Jest wspaniałą organizatorką i liderką w zakresie aktywizowania i mobilizowania społeczności lokalnej do udziału w procesie rozwoju Gminy Kościan oraz wspierania działań promujących rozwój Gminy, budowania, rozwijania i promowania partnerstwa pomiędzy organizacjami społecznymi i instytucjami. Potrafi umiejętnie łączyć pracę zawodową i różnorodne działania na rzecz lokalnych społeczności, dla których napisała i wspólnie zrealizowała kilkanaście dużych projektów kulturalno – edukacyjnych.

Potrafi pozyskiwać partnerów do realizacji różnych zamierzeń. Dla uczniów uzdolnionych i mających trudności w nauce systematycznie przygotowuje i realizuje projekty edukacyjne oraz dodatkowe zajęcia we współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także obserwatorium astronomicznym w kościańskiej Wieży Ciśnień  (np. udział w wykładach otwartych i prelekcjach). Na zajęciach stosuje aktywizujące metody nauczania wykorzystaniem multimediów i technologii informatycznej, tworzy z uczniami kursy na platformie Supermemo, W latach 2012-2014 prowadziła innowację pedagogiczną pn. „Matematyka Innego Wymiaru – organizacja Matematycznych Mistrzostw Polski Dzieci i Młodzieży”. Od 2005 r. pełni funkcje koordynatora, lidera i opiekuna grup uczniowskich w projektach „Comenius”, „eSzkoła Wielkopolska” (2008-2009), „Uczeń Online” (2010-2013), „eSzkoła Moja Wielkopolska” (2012-2014).

Każdego roku organizuje letnie lub zimowe obozy wypoczynkowe dla uczniów z rodzin o niskich dochodach. Środki na ten cel pozyskuje m.in. od sponsorów oraz z organizacji festynów. Podejmuje szeroką współpracę z organizacjami i instytucjami w zakresie zmniejszania skutków niedostosowania społecznego dzieci oraz w zapobieganiu i zwalczaniu nałogów, na spotkania z rodzicami i uczniami zaprasza przedstawicieli policji, sądownictwa, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Systematycznie współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej (np. w zakresie pozyskania środków UWWW na realizację zajęć w ramach projektu „Prowadzenie kompleksowego, specjalistycznego wsparcia dla rodzin dotkniętych dysfunkcją i kryzysem”). Dla uczniów i rodziców przeprowadziła projekt „Drodzy rodzice od dziś jemy zdrowo i chudo”, który był cyklem spotkań i warsztatów kulinarnych. Kilkukrotnie organizowała pomoc rzeczową dla uczniów z rodzin z problemami materialnymi wynikłymi ze zdarzeń losowych.

Od 2002 roku jest opiekunem szkolnej drużyny harcerskiej. W dowód uznania za dobrze działającą pracę w drużynie w roku 2006 grupa harcerzy wraz z opiekunką wyjechała na międzynarodowy zlot skautów i harcerzy do Niemiec. W 2011 roku została laureatką wielkopolskiego konkursu „Obywatelka Poszukiwana”. Od 2009 roku jest prezesem Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Gminy Kościan, pozyskującym środki zewnętrzne na rzecz aktywizacji i rozwoju środowiska lokalnego. Od 2010 roku prowadzi na obszarze działania LGD szkolenia nt. pozyskiwania środków z UE. Prowadziła punkt konsultacyjny w dziedzinie usług edukacyjnych w ramach projektu „Partnerstwo samorządów południowej Wielkopolski na rzecz zwiększenia dostępności i jakości usług publicznych”.

Jest autorką lub współautorką kilkudziesięciu projektów, na realizację których pozyskała dotychczas kwotę blisko 500 tysięcy zł pochodzących ze środków samorządów lokalnych i regionalnych oraz unijnych. Najważniejsze i największe z licznych projektów to: „Bliskie a nieznane”, „Zajazd Mickiewiczowski”, „Podróże  z Panem Tadeuszem”, „Smaki na szlaku Gościnnej Wielkopolski”, „Siłownia zewnętrzna w Starych  Oborzyskach”, „Ścieżka dydaktyczna przy Gimnazjum w Starych Oborzyskach”, „W labiryncie ścieżek wiedzy”, „Remont dachu i renowacja ołtarzy w kościele w Starych Oborzyskach”, „Jarmark św. Mikołaja”, „Rodzinna przygoda na romantyczno - bajkowych szlakach Ziemi Kościańskiej”, „Niezwykła przygoda na szlaku Generała Dezyderego Chłapowskiego – dziedzictwo narodowe i kulturowe naszego narodu”, „Historie drzewami pisane”. Jest inicjatorką „Spotkań integracyjnych” w ruinach kościoła św. Marcina w Gryżynie, które owocują co roku tematyczną inscenizacją w unikalnej scenerii tego miejsca. We wszystkich tych przedsięwzięciach wzięło udział lub obecnie uczestniczy w sumie kilka tysięcy mieszkańców. Pani Jola nie spoczywa na laurach, w głowie ma już wiele pomysłów na nowe projekty i imprezy integracyjne.

Pozostałymi laureatami 27. Edycji nagród „Wiadomości Kościańskich” zostali: w kategorii „Za serce ” - Renata Majorek, społeczniczka z Kościana, w kategorii  „Za regionalizm” Krzysztof Pieśniak, kowal z Kluczewa, w kategorii  „Za przedsiębiorczość” Mirosław Litke, założyciel i prezes spółki Instal-Filter z Kościana, „Za wspieranie uzdolnionej młodzieży” - Stowarzyszenie Oświatowe im. Dezyderego Chłapowskiego w Kościanie, a tytułem „Dobry Gospodarz” uhonorowano Adama Lewandowskiego, Burmistrza Śremu.

fot. Bogdan Ludowicz / koscian.net