Adolf, Leon, Tymon

Nagroda dla Karola Karolczaka

Podczas XIV sesji Rady Gminy Kościan, która miała miejsce 28 stycznia 2016r. niecodziennym gościem był bohater ostatnich dni - Karol Karolczak.

Karol Karolczak to uczeń III klasy Gimnazjum im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach. Mieszka w podkościańskim Kiełczewie wraz z rodzicami i rodzeństwem. Karol jest grzeczny, uczynny, a na półrocze otrzymał wzorowe zachowanie. Udziela się na wielu obszarach: śpiewa w szkolnym chórze, chętnie bierze udział w szkolnych konkursach i uroczystościach. Zawsze jest chętny do pomocy, szczególnie podczas akcji charytatywnych: przynosi nakrętki na cele charytatywne, pomagał podczas organizacji Dnia Hobbysty oraz podczas finału Szlachetnej Paczki (zarówno w tym, jak i w ubiegłym roku). Bardzo aktywnie działa w życiu swojej parafii.

W pierwszy dzień ferii, tj. sobotę, 16 stycznia Karol Karolczak spacerując po Kościanie zauważył tonącego w kanale Obry mężczyznę. Tym mężczyzną był 44-letni mieszkaniec Kościana, który w sobotnie południe wybrał się na spacer z psem. W pewnej chwili czworonóg wbiegł na taflę zamarzniętego kanału Obry. Cienka tafla załamała się pod jego ciężarem, a właściciel chcąc go ratować zdjął wierzchnią odzież i również wszedł na lód. Wyciągnął zwierzę na brzeg, lecz sam nie mógł wydostać się z lodowatej wody. Zakończenie tej historii mogłoby być tragiczne gdyby nie szybka reakcja Karola. Chłopak najpierw sam próbował pomóc poszkodowanemu, ale kiedy zorientował się, że nie da rady, pobiegł po pomoc. Zatrzymał przejeżdżającego rowerzystę i razem odłamali grubą gałąź, którą podali mężczyźnie w wodzie, dzięki czemu udało się wydostać go na brzeg. Gdy na miejsce zdarzenia dotarli zaalarmowani przez Karola kościańscy strażacy wychłodzony mężczyzna był już na brzegu. Ratownicy ogrzewali 44-latka do czasu przyjazdu karetki, która zabrała mężczyznę do szpitala. Z tego zdarzenia również bez większych obrażeń wyszło zwierzę, które było sprawcą całego zdarzenia.

W swoim wystąpieniu Andrzej Przybyła - Wójt Gminy Kościan oraz Jan Szczepaniak - Przewodniczący Rady Gminy Kościan pogratulowali i podziękowali mu za odwagę i bohaterską postawę wręczając okolicznościowy list gratulacyjny oraz upominek w postaci aparatu fotograficznego jak i gadżetów gminnych.