Adolf, Leon, Tymon

Modernizacja Roku 2017

Gmina Kościan znalazła się wśród finalistów XXII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku 2017” w związku z udaną ubiegłoroczną inwestycją pn. „Rozbudowa stacji uzdatniania wody we Wławiu”. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego. Konkurs odbywa się pod patronatem m.in. Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, a także medialnym dziennika „Rzeczpospolita”. Zadanie to zostało zgłoszone w kategorii obiektów związanych z ochroną środowiska. Obecnie oceną projektu zajmuje się jury konkursowe, które wizytuje wszystkie zakwalifikowane do finału obiekty, wskazuje nagrody i wyróżnienia, i uzasadnia je pisemnie uwzględniając wśród licznych kryteriów m.in. stosowanie nowej techniki w realizacji i w procesach technologicznych, jakość stosowanych materiałów (trwałość, estetykę), poziom nowoczesności i efektywności procesów technologicznych oraz uzyskane efekty ekologiczne. Szczegóły na stronie www.modernizacjaroku.org.pl

Naszą modernizację do konkursu zgłosił partner naszego zadania, czyli Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, który udzielił nam pożyczkę na tę inwestycję w wysokości 1.470.000 zł z jej umorzeniem w wysokości 10 %.

Przypomnijmy, że zadanie polegało na przebudowie budynku stacji uzdatniania wody, zamontowaniu urządzeń technologicznych stacji oraz trzech zbiorników retencyjnych o pojemności 150 m3 każdy, a także wybudowaniu sieci rurociągowo-kanalizacyjnej, zagospodarowaniu terenu poprzez wybudowanie dróg i chodników oraz zaprojektowaniu zieleni, a także ogrodzeniu terenu stacji. Wykonawcą wszystkich prac było Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe PRO-MET s.j. z Koźmina Wielkopolskiego. Dzięki tej inwestycji uzyskaliśmy możliwość podania dobrej jakości wody dla miejscowości Wławie, Choryń, Granecznik, Osiek, Januszewo w Gminie Kościan oraz Świńca, Jurkowa, Hub Jurkowskich i Wymysłowa w Gminie Krzywiń, a także odciążenie stacji uzdatniania wody w Katarzyninie poprzez tranzyt wody z Wławia do Wyskoci i Turwi oraz wyłączenia wyeksploatowanej hydroforni w Nowym Dębcu. Dało nam to również możliwość zmiany regulaminu wykorzystania wody bezzwrotnie zużytej (np. możliwość instalowania podliczników do podlewania ogródków). Koszt całkowity zadania wyniósł 2.323.575,15 zł.