Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Aby poprawnie wyświetlić stronę wymagana jest najnowsza wersja przeglądarki.

Zaktualizuj Internet Explorer bądź zainstaluj inną przeglądarkę.

Wpis został dodany do czytelni.Zamknij komunikat

Wpis usunięty.Zamknij komunikat

Dodaj wpis do czytelni.
Usuń z czytelni.
you tube
thumbnail
23
kwietnia
wtorek
Jerzy, Wojciech
Budżet
System Elektronicznej
Skrzynki Podawczej
EBOK Wodociągi
Czujniki stanu powietrza
CZYTELNIA
kod

Mechanizm podzielonej płatności

 INFORMACJA PRASOWA 28.10.2019 r.

 

Mechanizm podzielonej płatności od listopada na nowych zasadach

Od 1 listopada 2019 r. wchodzą w życie zmiany w stosowaniu mechanizmu podzielonej płatności (MPP, split payment).

Od tej pory będzie on obowiązkowy dla niektórych branż w przypadku transakcji na kwoty przekraczające 15 tys. zł.

 

Obowiązkowy MPP będzie dotyczyć transakcji pomiędzy przedsiębiorcami w zakresie towarów i usług określonych w ustawie*, potwierdzonych fakturą o łącznej kwocie należności równej lub przekraczającej 15 tys. zł. W ramach mechanizmu podzielonej płatności będzie możliwość dokonywania przelewów zbiorczych oraz regulowania zaliczek dla kontrahentów przed otrzymaniem faktury.

 

Nowe przepisy wprowadzą również zmiany w możliwości wykorzystania środków zgromadzonych na koncie VAT. Od 1 listopada będzie można opłacać z tego rachunku również inne należności, takie jak m.in.: zobowiązania w podatkach dochodowych, należności celne, podatek akcyzowy.

Zmiany dotyczyć będą również zastąpienia odwrotnego obciążenia VAT obowiązkowym MPP, a także wprowadzenia sankcji za niewłaściwe dokumentowanie transakcji lub omijanie systemu MPP przez podatników objętych obowiązkiem stosowania podzielonej płatności.

Czym jest MPP?

Przypomnijmy, że mechanizm podzielonej płatności to rozwiązanie wprowadzone w lipcu 2018 r. Na początku jego stosowanie było dobrowolne, a każdy przedsiębiorca sam decydował, którą fakturę zapłaci z zastosowaniem MPP.

W ramach mechanizmu płatność za nabyty towar lub usługę nie trafia w całości na jedno konto odbiorcy, ale zostaje rozdzielona na kwotę netto i VAT. Pieniądze trafiają na dwa różne rachunki bankowe dostawcy.

 

Takie rozwiązanie ma chronić przedsiębiorcę przed ewentualnymi konsekwencjami nieświadomego

prowadzenia transakcji z nieuczciwym kontrahentem. Stosowanie MPP zwalnia z odpowiedzialności solidarnej w przypadku nabycia tzw. towarów wrażliwych i jest dla fiskusa ważnym dowodem na dochowanie należytej staranności w kontaktach biznesowych.

 

* Załącznik nr 15 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 2174 ze zm.)

 

Chodzi m.in. o: dostawę płyt, arkuszy, folii i pasów z tworzyw sztucznych, wszelkiego rodzaju wyrobów ze stali, srebra, złota, aluminium, miedzi, elektronicznych układów scalonych, komputerów, dysków twardych, telefonów, telewizorów, aparatów fotograficznych i kamer cyfrowych, części do silników spalinowych, różnego rodzaju odpadów i surowców wtórnych, paliw, a także o usługi budowlane i sprzedaż detaliczną części samochodowych.

Mobilnie
kod
Przeglądaj naszą stronę na wszystkich
urządzeniach mobilnych.
Kwiecień
2024
p w s c p s n
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30