Aniela, Sykstus, Joanna

Kwalifikacja wojskowa

Informujemy, że ukazało się obwieszczenie Wojewody Wielkopolskiego z dnia  13 stycznia 2017 roku w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2017 roku na obszarze województwa wielkopolskiego.

Stąd na podstawie art. 35 ust.1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej ( Dz. U. z 2016 r. poz.1534, z  późn. zm.), § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej z dnia 23 listopada 2009 r. w sprawie kwalifikacji wojskowej ( Dz. U. Nr 202, poz.1566 z późn. zm.) w związku z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej z dnia 26 września 2016 r. w sprawie  przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2017 r. ( Dz. U. poz.1657) podaje się do publicznej wiadomości informacje ,że:
1. W okresie od dnia 30 stycznia 2017r. do dnia 28 kwietnia 2017r., od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem     dni świątecznych, przeprowadzona zostanie na obszarze województwa wielkopolskiego kwalifikacja wojskowa.

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa dla młodzieży z Gminy Kościan, według terminu stawiennictwa  przed powiatową komisją lekarską odbędzie się od 30 stycznia 2017 do 2 lutego 2017. Większość z nich to mężczyźni w wieku 18-24 lat, którzy nie posiadają jeszcze żadnej kategorii wojskowej. Głównie mężczyzn z rocznika 1998 oraz mężczyzn urodzonych w latach 1993-1997,którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.  Przed komisją muszą  pojawić się również kobiety  w wieku od 19 do 24 lat, które mają zawody przydatne w armii, np.: lekarze, psycholodzy, pielęgniarki lub farmaceuci.

Powiatowa Komisja  dotycząca kwalifikacji wojskowej w powiecie kościańskim  funkcjonuje, w terminie od 30 stycznia 2017 do 22 lutego 2017 pod adresem: Kościan ul. Bernardyńska 2.

Kobiety z gminy Kościan wezwano do kwalifikacji wojskowej na dzień 21 luty 2017 roku.

Powiatowa Komisja do spraw kwalifikacji wojskowej przeprowadzi  podstawowy wywiad medyczny oraz standardowe badania, np. postawa ciała, badanie wzroku,  itd..

Osoba stawiająca się do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy, obowiązana jest przedstawić:
  1/ wójtowi: dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości, a także dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeśli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie określonym w  wezwaniu nie było możliwe;
  2/ powiatowej komisji lekarskiej: posiadaną dokumentacje medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej ;
  3/ wojskowemu komendantowi uzupełnień: aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy, dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe i potwierdzenie zgłoszenia się do  rejestracji w  przypadku  wprowadzenia takiego obowiązku.

Celem badań jest ustalenie stopnia przydatności młodych ludzi do czynnej służby wojskowej. Młodzi ludzie zostaną zewidencjonowani oraz otrzymają wojskowe dowody tożsamości w postaci Książeczek Wojskowych.

Pozytywne przejście wszystkich badań nie oznacza automatycznego wcielenia do wojska. Polska armia od szeregu lat przeszła na zawodowstwo, dlatego aby w niej służyć, należy zgłosić się na ochotnika i przejść testy sprawnościowe. Mężczyźni, którzy nie chcą pracować jako zawodowi żołnierze, zostaną  administracyjnie przeniesieni do rezerwy. Za niestawienie się do kwalifikacji  wojskowej grozi grzywna lub ograniczenie wolności do 2 lat.