Julia, Erwina, Benedykt

Koncert jubileuszowy zespołu "Obrzanie"

Serdecznie zapraszamy na koncert z okazji jubileuszu 20-lecia działalności Dziecięcego Zespołu Ludowego „Obrzanie”, który odbędzie się 23 kwietnia 2017 roku o godzinie 17.00 w sali widowiskowej Kościańskiego Ośrodka Kultury w Kościanie. W koncercie wystąpią: Dziecięcy Zespół Ludowy „Obrzanie”, Modern Obrzanie, Zespół Folklorystyczny „Złote Kłosy” z Bonikowa.

Dziecięcy zespół taneczny „Obrzanie” działa od 1997 roku przy Szkole Podstawowej w Kiełczewie. Według dyrektora szkoły w Kiełczewie – Romana Kurowskiego, celem twórców zespołu jest szeroko rozumiana edukacja poprzez upowszechnianie dorobku kultury ludowej, a także podtrzymywanie i popularyzacja zanikającej gwary wielkopolskiej. Popisy małych tancerzy są dowodem na to, że ochrona tradycji i zwyczajów jest bardzo ważna dla zachowania tradycji naszego pięknego regionu i kraju.

Od początku istnienia instruktorem tańca w zespole jest pani Elżbieta Franek. Wsparcia cennymi radami udzielał prof. Wacław Wróblewski, założyciel zespołu „Cepelia” w Poznaniu. W latach 2004-2008 zespół należał do Polskiego Związku Chórów i Orkiestr z siedzibą w Lesznie. W repertuarze zespołu znajdują się tańce wielkopolskie (m.in. Ceglorz, Furman, Balcerek wielkopolski), ludowe (m.in. Krakowiak, Maryniu, Ścieżką do pszeniczki, Kowol) i międzynarodowe (m.in. Polka cygańska, Chululu – taniec izraelski, Polka niemiecka, Czardasz węgierski, Czarleston amerykański). Na szczególną uwagę zasługuje wystawiane przez zespół przedstawienie pt. „Wesele Kościańskie”. Występom dzieci towarzyszą przyśpiewki wielkopolskie przy akompaniamencie akordeonu lub organów. Zespół współpracuje z Kapelą Dudziarską Sokoły. Dziecięcy Zespół Taneczny Obrzanie był wielokrotnie zapraszany, by urozmaicić i wzbogacić imprezy organizowane na terenie miasta i gminy Kościan (Dni Kościana, festyny, Dożynki Gminne). W trakcie swojej działalności występował na scenach szkół i przedszkoli, dając dzieciom i młodzieży wspaniałą lekcje historii i tradycji, a także w różnych częściach Polski, reprezentując i promując region Wielkopolski m.in. w Szczytnej, Polanicy-Zdrój,  Władysławowie, Ustroniu Morskim, Kołobrzegu, Kielcach, Świętej Katarzynie, Sandomierzu czy Zakopanem.