Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Holenderska fundacja w Gminie Kościan

W minioną środę w Gminie Kościan przebywali przedstawiciele holenderskiej fundacji „Wspólny Świat”, realizującej projekty zachowania i rewitalizacji naturalnych krajobrazów na całym świecie. Goście byli pod dużym wrażeniem zagospodarowania stawu i jego otoczenia w Racocie, sieci pasów wiatrochronnych zainicjowanych przez gen. Dezyderego Chłapowskiego w okolicach Turwi, pracami Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN w Turwi, uprawą żyta na naszym terenie oraz kultywowaniem tradycji gorzelnictwa w Turwi. W rolę przewodników wcielili się Henryk Bartoszewski – Starosta Kościański, Andrzej Przybyła – Wójt Gminy Kościan, Jarosław Donaj – sołtys Racotu, dr Zdzisław Bernacki z IŚRiL PAN Turew oraz Grzegorz Konieczny – kierownik gorzelni i kustosz Muzeum Gorzelnictwa w Turwi.