Maria, Marcelina, Marzena

Gminne tereny aktywizacji gospodarczej

30 lat samorządu Gminy Kościan to wiele działań, które przyczyniły się do rozwoju naszej „Małej Ojczyzny”. To odwaga i mądrość radnych, a przede wszystkim włodarzy gminy w podejmowaniu ważnych i trudnych decyzji. Widoczne dzisiaj prężnie rozwijające się tereny aktywizacji gospodarczej  w Pianowie i Widziszewie pokazują, że decyzja o ich lokalizacji i uzbrojeniu w infrastrukturę była trafiona. Kosztowało to wiele wysiłku i zaangażowania znaczących środków finansowych. Dzisiaj te działania przynoszą wymierne korzyści. Strefy rozwijają się i przyciągają nowych inwestorów. Mieszkańcy regionu znajdują tam zatrudnienie, a do budżetu gminy wpływają podatki.

W Widziszewie zlokalizowano najnowocześniejszą fabrykę dachówek w Polsce firmy CREATON. Obok wyrosły siedziby firm SUER Polska i EFT z branży okołotransportowej. Do Pianowa przeniosła się znana w całym kraju spółka CDRL właściciel marki Coccodrillo. Prężnie rozwija się producent urządzeń chłodniczych MAGIK Domagała. Z powodzeniem funkcjonują firmy Peter Renz, Józ-Poland, Becker Polska, Fungi-Chem, Powstają nowe: Agravis, GroomerShop, Elkon. W gminnych planach zagospodarowania przestrzennego mamy kolejne tereny dla przedsiębiorców w Kiełczewie, Kurzej Górze, Starych Oborzyskach i Sierakowie. Magnesem dla inwestorów mogą być nowoczesne rozwiązania komunikacyjne, np. modernizowana linia kolejowa E59, droga ekspresowa S5, planowana północna obwodnica Kościana w ciągu drogi wojewódzkiej W308, a także nasze drogi lokalne, jak chociażby wybudowane ciągi komunikacyjne w Sierakowie. (md)