Agnieszka, Teodor, Czesław

Ferie „Z topografią na Ty”

15 stycznia br. gminny inspektor ds. obronnych i obrony cywilnej, sołtysi wsi Łagiewniki i Kurowo, przy pomocy Zespołu Szkół w Bonikowie zorganizowali wypoczynek z cyklu „Ferie zimowe na sportowo dla dzieci i młodzieży” zatytułowany „Z topografią na Ty”. Zadanie zostało wsparte finansowo z budżetu powiatu kościańskiego i Gminy Kościan. 47-osobowa grupa młodzieży z Łagiewnik, Bonikowa, Kurowa, Racotu i Kiełczewa wypoczywała i zarazem zgłębiała wiedzę o obronie cywilnej.

Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania gminy i powiatu. Grupa dotarła także do Poznania. Tam pod okiem przewodniczki PTTK zwiedziła Stary Rynek, Muzeum Sztuki i Farę Poznańską. Pobyt w kinie na seansie filmowym był dodatkową atrakcją. Inspektor do spraw obronnych przeprowadziła w autokarze pogadankę o zadaniach obrony cywilnej. Szczegółowo omówiła alarmowanie i reagowanie po usłyszeniu syreny alarmowej. Wyjaśniała co to jest topografia i przypomniała, że w obronie cywilnej obowiązują umowne znaki. Uczestnicy wycieczki aktywnie odpowiadali na pytania: jak i czym alarmujemy zagrożenia w środowisku?, co zrobisz, gdy widzisz wypadek?, jakie znasz zagrożenia?, itp. Wszyscy uczestnicy otrzymali ulotki na temat bezpieczeństwa osobistego i powszechnej samoobrony z wykazem telefonów alarmowych, a najaktywniejsi w konkursach – drobne nagrody rzeczowe.

Inspektor ds. obronnych i obrony cywilnej

Bożena Szczawik-Musiał