Adolf, Leon, Tymon

Zagrożenie pożarowe scenariuszem ćwiczeń ewakuacyjnych

Dnia 29 września 2015 roku w godzinach rannych miała miejsce ewakuacja pracowników Urzędu Gminy, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Pracownik sekretariatu otrzymał informację o zagrożeniu pożarowym, które było punktem scenariusza ćwiczenia ewakuacji na wypadek zagrożenia.

Wójt Gminy Kościan niezwłocznie zarządził ewakuację i wyznaczył do kierowania ewakuacją osobę z zakładu. Kierująca ewakuacją wyznaczyła osobę do alarmowania pracowników w sposób zwyczajowy. Był to sygnał akustyczny -modulowany dźwięk syreny w czasie trzech minut.

Ćwiczenie ewakuacji przebiegło bezpiecznie i zgodnie z komunikatem do miejsca wyznaczonego - zakładowego miejsca zbiórki do ewakuacji.

Tuż po ćwiczeniu ewakuacji, pracownicy wrócili  na stanowiska pracy.

Warto przypomnieć iż podstawą prawną do prowadzenia ewakuacji jest Instrukcja w sprawie zasad ewakuacji ludności, zwierząt i mienia na wypadek masowego zagrożenia, z października 2008 roku.

Ewakuacja ludności jest jednym ze sposobów ochrony ludności przed skutkami zagrożeń spowodowanych działaniami wojennymi lub klęskami żywiołowymi i innymi  katastrofalnymi zdarzeniami. Ewakuacja polega na przemieszczeniu ludności z rejonów w których przebywanie może zagrażać życiu lub zdrowiu do rejonów bezpiecznych.

Przypominam, że dziś każdy zakład winien mieć poza miejscem urzędowania, wyznaczone miejsce zbiórki na potrzeby ewakuacji pracowników zakładu, z umiejscowionym znakiem „Miejsce zbiórki do ewakuacji” (wzór załączono w galerii)

Sporządziła: mgr Bożena Szczawik - Musiał

inspektor ds. obronnych i obrony cywilnej